Thajský král utekl před koronavirem, vzal si 20 milenek. Jeho lid se nebývale vzbouřil
Thajský král je ikonou, která není v Česku s ničím srovnatelná. Přesto teď mají Thajci pocit, že je něco špatně.
Nejnovější přešlap thajského krále zahrnuje 20 milenek a luxusní hotel. Celá situace je nicméně daleko složitější, než se zdá, a zdaleka ne tak zábavná.
Král králů
„Jsou dvě věci, kterým se v Thajsku vyhni. Drogám a vtipům na adresu krále. Za to první je trest smrti a za to druhé to nebude o moc mírnější,“ varoval mě v nadsázce kamarád, který Thajsko znal ze svých dřívějších cest. V době mé první cesty do thajského království byl na trůně král Pchúmipchon Adundét, nejdéle vládnoucí panovník na světě, který je v životopisné knize o něm samém titulován jako král králů, king of the kings. Zemřel v roce 2016 ve věku 88 let a pro Thajce se jednalo o skutečně tragickou událost.
Král Bhumibol Adulyadej v říjnu 2010 Zdroj: Wikipedia commons
Extrémně oblíbený vladař během své vlády stabilizoval zemi a zavedl ji na cestu vzrůstající prosperity. Nejen že žertovat na jeho adresu bylo krajně nevhodné, ale i trestné. Portréty královského páru zdobily billboardy ve městech, zcela běžné byly ve svatostáncích i domácnostech obyčejných Thajců. Vnímání statusu jeho veličenstva je v naprostém kontrastu s tím, jak vnímáme „majestát“ hlavy státu my. Zajímavé je, že se Adundét narodil v USA (ve městě Cambridge ve státě Massachusetts) a studoval ve švýcarském Lausanne, přičemž studia dokončil už jako král.
Bývalý (vpravo) a současný (vlevo) vladař Thajska na mincích Zdroj: Topi Pigula
Ráma X.
Původní jméno současného krále je Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun, ovšem jeho „královské“ jméno se pamatuje mnohem snadněji. Ráma X. je od 13. října 2016 králem Thajska a část až nábožné úcty a obliby padla historicky i na něj, byť má u Thajců celou řadu škraloupů. Současný král je několikrát rozvedený, což část věřících Thajců nese s jistou nelibostí (jeho otec měl celý život jednu manželku), ale pořád zastával svůj úřad a Thajci měli pocit, že i přes výstřelky, kterých se dopouštěl, žije a trápí se spolu s nimi. Jenže to už není pravda.
Král Rama X. - oficiální portrét Zdroj: Topi Pigula
Když sedmašedesátiletý král utekl před koronavirem do bavorských Alp, kde pro sebe (tedy, pro sebe a svůj doprovod obsahující i 20 konkubín) rezervoval celý hotel Grand Hotel Sonnenbichl, dal jasně najevo, že není tím, za koho ho jeho lid považoval. Jeho krok Thajci vnímají jako zradu a útěk od zodpovědnosti. Králových 20 konkubín se sice do Německa dostalo, ale dalších 119 osob královského doprovodu nikoliv, přičemž odůvodnění je nasnadě – zvýšení rizika rozšíření nebezpečného viru.
Grand Hotel Sonnenbichl Zdroj: profimedia.cz
Britský The Independent píše o „desítkách tisíc rozhněvaných Thajců, kteří riskovali trest, když na webu krále kritizovali“. Oprávněně se ptají, jak může zvládat své královské povinnosti po internetu a navíc, a to je mnohem podstatnější, naprosto narušil důvěru svých poddaných. Thajský hashtag, který by se dal přeložit jako „k čemu potřebujeme krále“ nebo „na co je nám král“ se objevil na internetu do 24 hodin po králově neslavném opuštění země 1,2milionkrát.
Mahut jedoucí na slonovi ve sloní škole nedaleko Lampanku s portrétem Ramy X v pozadí Zdroj: Topi Pigula
Mahut jedoucí na slonovi ve sloní škole nedaleko Lampanku s portrétem Ramy X v pozadí Zdroj: Topi Pigula
Fakt, že si král vydržuje milenky, mu na oblibě sice nijak nepřidává, ale mnozí by mu byli schopni neřesti těla odpustit. Turista, který má možnost srovnání, jasně vidí, že portrétů nového krále je v zemi výrazně méně než portrétů jeho otce, což jen dokládá oblíbenost bývalého vladaře.
Koronavirus v Thajsku
Thajsko s necelými 69 miliony obyvateli mělo v době psaní článku (1. 4. 2020) 1771 nemocných a 12 mrtvých. V porovnání s desetimilionovým Českem, které mělo ve stejný den 3508 a 39 mrtvých, vypadá útěk krále jako poněkud předčasný – není tak divu, že je obyčejnými Thajci jako takový i vnímán.
Text: Topi Pigula