Lidem se snižuje teplota těla. Důvodem může být i úbytek fyzické práce
Myslíte si, že víte, jakou teplotu má lidské tělo? Omyl! Jeden z nejzákladnějších faktů je totiž vyvrácen. Jak je to možné a co to pro nás vlastně znamená?
Je jen málo věcí, na nichž se shodnou lidé všech kultur, náboženství a národností. Jednou z nich je tělesná teplota: už každé malé dítě přece ví, že lidské tělo má teplotu 37 stupňů Celsia. Jenže nejnovější výzkumy ukazují, že to není pravda, přestože to dříve bezpochyby bylo reálné.
Teplota těla se snižuje
Existuje celá řada pečlivých a rozsáhlých studií z počátku dvacátého století, které se měření teploty věnovaly. Všechny dospěly ke stejnému výsledku: lidské tělo má za normálních okolností 37 stupňů Celsia. Zajímavé je, jak dlouho lidstvo toto dnes základní číslo neznalo: poprvé s ním přišel až roku 1868 německý lékař Carl Reinhold August Wunderlich.
Roku 2019 ale vznikl rozsáhlý výzkum, který se pokusil prověřit, jestli je tato neměnná pravda realitou. Vědci ze Stanfordovy univerzity to popsali v odborném časopise eLife. Autoři analyzovali údaje o více než 600 tisících pacientech z celých Spojených států amerických a dospěli k nečekanému výsledku. Ukázalo se totiž, že průměrná teplota drtivé většiny dnešních zdravých Američanů je jen 36,6 stupňů Celsia.
Vědci měli přitom data od roku 1900, brali v úvahu pokrok v měřicích technikách. Výsledky jsou ale zcela jasné: muži narození po roce 2000 mají teplotu o 0,59 stupně nižší než jejich vrstevníci, kteří se narodili o sto let dříve. Čísla jsou to zcela přesvědčivá a o výsledku není pochyb. Jak je tedy možné, že k takové změně vůbec došlo a mělo by nás to znepokojovat?
Jak je tohle možné?
Výsledky jsou vlastně nesmírně zajímavé, protože podle autorů zprávy zpochybňují i fakt něčeho tak „normálního“, jako je „normální“ teplota. Vědci tvrdí, že základní příčinou rozdílu mezi minulostí a dneškem jsou záněty. V minulosti, před sto lety, byla kvalita života na Zemi zcela odlišná od současnosti.
Kvalita stravy, zdravotního stavu a obecně lékařské péče byla zcela odlišná proti dnešnímu světu. Lidé tehdy téměř neustále trpěli nějakými neduhy – potýkali se pořád s nějakými drobnými nebo většími záněty. Týkalo se to zkažených zubů, drobných poranění i vnitřních zranění způsobených třeba silným smogem, který v tehdejších městech panoval. Lidské tělo přitom na záněty reaguje tím, že zvýší svoji teplotu. A právě to je zřejmě hlavní příčinou vyšší teploty našich předků. Jenže dá se říci, že by byl současný stav přirozenější než ten, který byl „normou“ v minulosti? Ne, lidské tělo je jen evolucí vytvarované tak, že se dokáže adaptovat na celou řadu stavů a změn – samozřejmě v jistém rozmezí.
Jak se z toho poučit?
Výsledky práce ale zvedají varovný prst – říkají, že bychom měli být opatrní jak při hodnocení minulosti, tak i současnosti. Měření teploty pokládáme za něco tak samozřejmého, že by asi jen málokoho napadlo hledat něco rozporuplného.
Vědci přitom spekulují ještě o jednom faktoru, který mohl mít vliv: je jím celková energetická bilance lidského těla. Dnes žije drtivá většina Američanů i lidí ve zbytku moderního světa bez fyzické práce. Zato v minulosti pracoval tělesně téměř každý – a to bez zahrnutí mechanizace a dalších pomůcek. Lékaři se domnívají, že lidské tělo by mohlo na tuto změnu reagovat přesuny energií – organismus tedy dnes nemusí jet na sto procent jako dříve…
Text: Martin Kolář