Tenhle vitamín pomáhá překonat smutek a depresi. Máte ho dost?
O důležitosti vitamínů pro naše tělo nikdo nepochybuje, ovšem neměli bychom zapomínat na psychiku. Ta totiž také potřebuje leckteré vitamíny, a to především na podzim a v zimě. Které to jsou?
Od dětství posloucháme, že jsou vitamíny důležité pro zdravý vývoj našeho těla. Ovšem věděli jste, že ani náš mozek se bez nich jen tak neobejde? Konkrétně musíme zmínit především vitamín D, u něhož byla nalezena spojitost s řadou psychických obtíží. Jakých konkrétně?
Smutek a deprese bez slunce
Tým kolem psychologa Alana Stewarta z University of Georgia prozkoumal více než stovku článků týkajících se vitamínu D a jeho dopadu na psychiku. Nejčastěji bývá tento vitamín spojován se sezonní afektivní poruchou a depresí. Sezonní afektivní porucha se projevuje opakovanými výkyvy nálad v určitých obdobích, nejčastěji na podzim a v zimě; aktuálně se tedy dostáváme do roční doby, jež je s ní spojována nejčastěji. Trpí jí v některých regionech (především v severských státech) až deset procent populace a vztahuje se i na poruchy spánku, úroveň energie či míru úzkosti, a to právě v určitých obdobích. Mezi poruchy nálad se řadí i deprese, takže proč přesně souvisí podzimní špatná nálada s hladinou nějakého vitamínu v těle?
Dává to vlastně smysl, jelikož vitamín D přirozeně vzniká v kůži vystavené slunečnímu záření. Stačí pouhých několik minut denně a naše tělo si dokáže vyrobit dostatek vitamínu D na všechny potřebné chemické reakce v těle. Je proto více než logické, že právě v podzimních a zimních měsících, kdy oproti předešlému půl roku slunečního světla výrazně ubývá, se lehce může stát, že kůže nezvládne vytvořit dostatek potřebného vitamínu – a deprese je na světě. Vitamín D můžeme (stejně jako ostatní vitamíny) přijímat v potravě, především v mléku, vejcích či rybím tuku, takže v méně slunečné části roku nezapomeňte do jídelníčku zahrnout i tyto potraviny. Pro jistotu!
Nezbytné vitamíny
Nejedná se však o jediný vitamín, který zasahuje i do naší psychiky. Takový vitamín B1 (thiamin) totiž s depresí bývá spojován také, respektive jeho nedostatek. V jednom výzkumu však stačilo pacientům podat právě tento vitamín a jejich nálada se výrazně zlepšila. U jiných pacientů, schizofreniků, zase jeho medikace pomáhala snížit množství psychotických symptomů.
Zároveň bylo také prokázáno, že jeho nízká hladina v těle vedla u lidí závislých na alkoholu k bažení. A podobné dílčí nálezy se vyskytly u řady dalších vitamínů, především ze skupiny vitamínů B. Takže pozor, leckterým obtížím nejen těla, nýbrž i mysli můžeme alespoň částečně předcházet vhodným stravováním a vyrovnaným příjmem všech vitamínů.
Text: MS