Technologiemi k teroru: Jak lze zneužít vynálezů k domácímu násilí?
Strašák domácího násilí si neustále nachází nové způsoby, jak proniknout do našich životů. I nejmodernější technologie totiž mohou sloužit k terorizování partnera.
O internetu věcí (internet of things, zkráceně IoT) se mluví jako o blížící se budoucnosti. Téměř každý myslitelný spotřebič může být ve své „chytré“ variantě připojen k internetu a komunikovat tak s vámi i ostatní technikou mnohem jednodušeji. Televize a auta jsou jen začátek, postupně se v našich domácnostech etablují i inteligentní lednice, zámky, ovládání světla či tepla. Zní to jako fascinující zlepšení našich životů, avšak i zde můžeme narazit na odvrácenou stranu techniky.
Domácí násilí moderně?!
Americký deník The New York Times zpovídal desítky obětí domácího násilí, které popsaly, jak lze výše zmíněných technologických výdobytků zneužít k teroru 21. století. Spoustu přístrojů je totiž možné ovládat na dálku, abyste třeba během dovolené měli přehled o tom, co se děje u vás doma. Jenže když se takové ovládací prvky dostanou do ruky domácím násilníkům, problém je na světě. Technologie, které by měly pomáhat, se rázem stávají prostředkem kontroly či demonstrace moci. Vše ještě bývá umocněno tím, že oběťmi jsou obvykle ženy, jež často neumějí s těmito přístroji pracovat, a ocitají se tak v područí partnera i ve chvíli, kdy není doma.
A jelikož se jedná o relativně novou technologii, legislativa je na ni zatím krátká. Právníci například řeší, jak rozšířit standardní zákaz styku i na chytré přístroje. Ty navíc zatím často nemají funkční systém pojistek proti zneužití. Prostě praxe domácích násilníků předběhla svou dobu. A jak přesně vypadá?
Kontrola, teror a technologie
Metody násilníků zahrnují především kontrolu a zmatení. Mezi kontrolní prvky patří třeba bezpečnostní kamery či dálkové ovládání zámků. Díky nim může násilník svou oběť zamknout doma a sledovat její pohyb. Druhá skupina činností stojí na vyvolání dojmu, že oběť ztrácí kontrolu nad svým domovem a životem. Například prostřednictvím nahodilého zapínání hudby, světel nebo regulace teploty. Takové momenty, kdy si člověk přestává být jist čímkoli, jsou totiž opravdu velmi nepříjemné.
Právníci a odborníci pracující s oběťmi domácího násilí tedy radí, aby partneři měli stejnou možnost přístupu k chytrým technologiím. Stále to jsou většinou muži, kteří tato zařízení instalují, ale ovládací aplikace na smartphonech může mít každý. Všichni členové domácnosti se také mohou snažit pochopit, jak přístroje fungují, aby je mohli v případě potřeby ukočírovat. Inu, minimálně je dobré si uvědomit, že se i lednička a další všední technika může obrátit proti nám; o důvod více snažit se svému okolí porozumět.
Text: MS