Svatý Valentýn nebyl jen jeden. Proč se slaví 14. února a kde ho zakázali?
Svatý Valentýn je pro mnoho z nás spojený s komercí a konzumem. Původ svátku je však výrazně spojen s historií a legendami.
14. února se každoročně slaví Valentýn. Spousta lidí ho považuje za novodobý produkt komerčního světa, pro jiné je americkým importem, mnoho dalších jeho původ ani neřeší a prostě ho slaví – prostě proto, že se jedná o tradici. Nás ale zajímá, jak a proč tato tradice vznikla a jak je svatý Valentýn spojen s historií. Původ tradice je totiž mnohem zajímavější, než se na první pohled jeví.
Spletitá historie Valentýna
O životě svatého Valentýna se s určitostí mnoho neví, víme však, že zemřel právě 14. února. Ačkoli měl žít ve třetím století našeho letopočtu, dobové zprávy o něm vůbec nemluví. Poprvé jeho jméno někde zaznělo až o 250 let později. Pak se se svatořečenými Valentýny doslova roztrhl pytel. Velká vatikánská encyklopedie křesťanství mluví rovnou o třech svatých Valentýnech nějak spojených se 14. únorem. Jeden byl římským knězem, druhý se stal biskupem ve střední Itálii a ten třetí zemřel někde v Africe. Aby nebyla situace okolo původu námi známého svatého Valentýna málo zamotaná, podle některých historiků byli „Valentýn jedna“ a „Valentýn dva“ stejná osoba. Podle jiných jde o jednu osobu, která ale vlastně vůbec neexistovala a vznikla jen jako projekce náboženských a mytologických představ.
Jak jste oslavili #svatek #svatyvalentyn ? pic.twitter.com/sfVFWzYJ2T
— kultura v Černilově (@kulturaCernilov) February 14, 2015
Původem italský mučedník
Není však zase tak důležité, co se doopravdy stalo, ale jak si to kdo vyložil a co z toho udělal. To nejdůležitější svědectví o svatém Valentýnovi vzniklo rok po objevení Ameriky – tedy jen zhruba 1 100 let poté, co pravděpodobně (pokud vůbec) žil. Pochází z Německa a příběh v Norimberské kronice vypráví o římském mučedníkovi, který měl žít v době císaře Claudia II.
Podle vyprávění byl v těchto pohanských časech zavřený za to, že oddával mladé křesťany, což byl zločin. V římských kobkách však mělo podle legendy dojít k něčemu nečekanému, až zázračnému: s vězněm se spřátelil sám císař Claudius. Kronika nepopisuje, jak se to stalo, ale o to víc se věnuje tomu, co se pokazilo: Valentýn asi příliš tlačil na pilu, přecenil svůj vliv a pokusil se udělat z pohanského císaře křesťana, za což byl odsouzen k smrti. Podobných středověkých historek je sice o Valentýnovi víc, ale tato se stala nejpopulárnější.
U.S. Army technician Alvin Harley of the 9th Armored Division receives a kiss from a liberated French girl on Saint Valentine’s Day. Abancourt, Oise, Picardy, France. February 14, 1945. Color by Chiel Zilverberg. pic.twitter.com/AIdpJdepDK
— History Defined (@historydefined) February 5, 2022
Proč slavíme Valentýna 14. února?
Dokonce tak moc, že se ve středověku začal 14. únor slavit jako den lásky, především pak v Anglii a Francii. Datum má však i jiný význam: právě v polovině února se na jihu začínají poprvé pářit ptáci a jedná se o podobně „sexy den“, jakým je pro nás první máj. Že datum není náhodné a odráží něco mnohem staršího, dokládá i to, že svátek podobný Valentýnu se slaví i v Rumunsku. Děje se tak ale až o 10 dní později 24. února.
Tradice se udržela dodnes, ale postupně začala nabývat na objemu. Od 18. století přibylo posílání valentýnek, v polovině 19. století se zvyk dostal do Ameriky, a tam se z něj vyvinul prakticky národní svátek. Zároveň je však slavení Valentýna zakázané v několika islámských zemích. Například v Pákistánu bylo roku 2012 za oslavy tohoto dne zatčeno asi 140 lidí.
Saint Valentine was beheaded on Valentine's day; 14th Feb 269 AD because he refused to denounce the Christian faith and its people in-front of the Prefect of Rome. AKA the Saint of Epilepsy which was said to be the disease of demons. ✨🌈💜#valentines pic.twitter.com/YBE3dSrtyH
— Carly van Heerden (@carlyvanheerden) February 9, 2022
Oslavy Valentýna v Česku
U nás se Valentýn slavil jen lehce za první republiky. V dobách, kdy držela moc komunistická strana, jako by zmizel. Ne oficiálně. Zkrátka to vypadalo, jako by o něm lidé ani nevěděli. Vznikla však jeho alternativa v podobě Mezinárodního dne žen, který je u nás stále silně zakořeněný a slaví se i v období po sametové revoluci pravidelně 8. března. Takzvaný MDŽ jde však dnes s Valentýnem v podstatě ruku v ruce a lidé prostě svou náklonnost projevují nejen v oba dny, ale i již zmíněného 1. května, tedy na první máj. Ostatně oslav společné lásky není nikdy dost.