Studentka biochemie vyhrála titul Miss Amerika. Ve finále předvedla známý experiment
Soutěže krásy máme spojené především se spoře oděnými dívkami, jejichž fyzické přednosti hodnotí řada porotců. Avšak doba se mění a v zámoří teď slaví úspěchy… věda!
Titul Miss America se uděluje už téměř 100 let (konkrétně od roku 1921) a původně se zrodil jako přehlídka krásy a plaveckých oděvů. V téhle podobě známe soutěže krásy i my, vždyť promenáda v plavkách k nim neodmyslitelně patří; anebo snad ne? V posledních letech se tahle soutěž ocitla pod velkou palbou kritiky, protože krása by už v roce 2019 přece neměla být hlavním kritériem pro jakoukoli soutěž. Disciplíny zdůrazňující fyzické přednosti účastnic jsou tudíž od roku 2018 potlačeny a třeba od klasické prezentace plavek se už ustoupilo úplně. A čerstvá vítězka potvrzuje, že tím změny rozhodně nekončí.
Věda důležitější krásy
Čtyřiadvacetiletá Camille Schrier vyhrála letos v červnu titul Miss Virginia, a tak se dostala do celostátního finále, které se uskutečnilo 19. prosince. Asi chápete, proč o ní píšeme – rodačka z Pensylvánie samozřejmě vyhrála. Vedle gratulací se však musíme pozastavit nad jejím životopisem, neboť se do značné míry vymyká klasické účastnici soutěží krásy; nebo aspoň zažitých představ o nich.
Schrier totiž v roce 2018 ukončila magisterské studium biochemie a systémové biologie na Virginia Polytechnic Institute and State University. Na tamější lékařské škole pak pokračovala v doktorském studiu, jehož první rok dokončila ještě před získáním titulu Miss Virginia. Fascinující, že? Už od střední školy se přitom účastnila i různých soutěží krásy, takže v tomto ohledu není její postup nikterak překvapující. Avšak svou inteligenci a vědecké zázemí dala najevo i při samotné soutěži, což je vpravdě husarský kousek.
Chemickým experimentem k vítězství
V rámci předvedení svého talentu, kde většina účastnic sází na tradiční zpěv, tanec či hru na hudební nástroje, navlékla Schrier laboratorní plášť a ochranné brýle a pustila se do chemického experimentu. V něm předvedla dobře známou a efektní reakci, totiž katalytický rozklad peroxidu vodíku. Při něm se peroxid vodíku pomocí katalyzátoru v podobě jodidu draselného rozloží na vodu a kyslík – nejedná se tedy o nic nebezpečného, ale o to stylovější výsledná reakce dokáže být. Podívejte se na video ze samotné show:
Jakkoli si mohou zkušenější chemici pohrdavě odfrknout, že se jedná o příliš jednoduchou reakci (kterou tak zkušená biochemička jako Camille Schrier musí ovládat levou zadní), musíme si uvědomit, v jakém kontextu tento experiment sledujeme – a uznale pokývat, že se talentovaná vědkyně do takto svébytné disciplíny pustila. Porotci její vědecký zápal i jeho efektní demonstraci dokázali ocenit, a tak v přímém přenosu můžeme sledovat přerod soutěží krásy. Dorazí tyto trendy i k nám?
Text: MS