Starší tatíci mívají geniální syny
To, že otcové mohou mít dětí i v hodně pokročilém věku se ví. Teď na povrch vyplul fakt, že synové starších otců jsou úspěšnější.
Narozen jako geek
„Výzkum v New King's College v Londýně naznačuje, že synové starších otců jsou inteligentnější, zaměřují se více na své zájmy a méně se zabývají společenskými konvencemi, což jsou všechno charakteristiky typicky viditelné u "geeků," píše server Science Daily v souvislosti se syny starších otců.
Být geekem, tedy mladým člověkem „jedoucím“ v nejnovějších technologiích, být fanouškem oboru a zároveň trochu kašlat na společenské konvence a tradice (stačí si vzpomenou na partičku z britských seriálů IT Crowd či Teorii velkého třesku), může být v nově nastupujícím 21. století spíše výhodou. Nový výzkum provedený na 7 800 dvojčatech ukazuje, že takovíto geeci se pravděpodobně stanou ze synů narozeným starším otcům. Ovšem má to je jedno zásadní a velmi riskantní „ale“.
Gott a jemu podobní
„Takový Karel Gott, podívej v jakém věku měl děti…,“ to jsou slova, která často padají v souvislosti s otcem, který zplodil potomky v pokročilém věku. Lidští samečkové jsou plodní v podstatě až do konce svého života, což se o jejich samičích protějšcích říci nedá. Příroda ruku v ruce s evolucí to tak zařídila.
U postarších matek se totiž zvyšuje riziko genetického poškození, takže pokud se sejde starší pár a zplodí dceru, zásadním způsobem se zvyšuje hrozba autismu, schizofrenie a dalších chorob. Ovšem pokud jde o syny, tak podle Jaroslava Bukovského z magazínu E15 tak velké nebezpečí nehrozí. Nový výzkum realizovaný ve spolupráci cekolika amerických výzkumných institucí v čele s New King's College London tvrdí, že později počatí synové jsou inteligentnější a mají větší šanci uspět ve světě, jež je moderními technologiemi doslova promořen.
„Doktorka Magdalena Janecka z King's College v Londýně a The Seaver Autism Centre na Mount Sinai uvedla: "Naše studie naznačují výhody spojené se starším otcem. Někdy jsme věděli o negativních důsledcích pokročilého otcovského věku, ale nyní jsme ukázali, že jejich děti mohou mít lepší vzdělávací a kariérní vyhlídky. "
Jenže teď přichází čas prozradit ono logické, leč nebezpečné „ale“. V případě kluků je riziko genetického onemocnění menší, jenže pokud se nepustíme na led genetického inženýrství, tak nikdy nemáme jistotu, že se nenarodí děvče. V tom případě naději na budoucího počítačového génia může vystřídat strach o celoživotní péči postižené dívky.
Text: Topi Pigula