Společnosti Nike a Boeing platí spisovatelům sci-fi, aby předvídali budoucnost
Je to tak, i obří společnosti žádají o pomoc snílky ze světa smyšlených vizí a utopických předpovědí – protože chtějí pomoct s byznysem. A překvapivě se taková investice vyplácí...
Jedním z nejvlivnějších autorů žánru sci-fi byl Philip K. Dick. Psal většinou značně depresivní knihy, plné zcela rozpolcených hrdinů a také technologií, které mají vždy své odvrácené stránky. Z jeho knih vycházejí filmové hity jako Blade Runner, Total Recall nebo Minority Report. Právě poslední jmenované dílo mělo ještě větší dopad, než si většina jeho fanoušků uvědomuje – díky němu máme pohybové ovládání mobilních telefonů.
Když se Steven Spielberg roku 2002 rozhodl, že zfilmuje Dickovu novelu z roku 1956, přistoupil k tomu jako vždy zcela precizně. Poslal svého producenta na slavnou univerzitu MIT, aby tam zjistil, jak bude vypadat budoucnost. Tam se Alex McDowell, jak se tento producent jmenoval, setkal s inženýrem Johnem Underkofflerem, který byl také velký fanda Dickových knih. A právě tento profesor na MIT testoval rukavice, které měly sloužit jednou jako interface k ovládání počítačů. McDowell tuto vizi přenesl roku 2002 do filmu – scény, v nichž Tom Cruise těmito rukavicemi jako dirigent ovládá několik počítačů, jsou dodnes jedním z vizuálních i emocionálních vrcholů tohoto filmu.
Díky za iPhony
Tím ale příběh vlastně teprve začíná. Film viděl také jistý Bas Ording, jeden z hlavních vývojářů prvního iPhonu. A právě ovládání gesty, které viděl ve filmu, ho přimělo vyvinout ruční ovládání iPhonu pomocí gest na obrazovce mobilního telefonu. Tento systém se pak rozšířil po celém světě v rámci celé mobilní technologie a dnes ho už pokládáme za běžnou součást našich životů, aniž by nás napadlo, že celá vize pochází z hlavy depresivního spisovatele poloviny dvacátého století...
Podle webu Medium byl film Minority Report zcela revoluční v tom, kolik inspirace budoucího světa lidstvu dal. Na to, že se jedná vlastně o antiutopii, je až znepokojivé, že na jeho základě bylo podáno několik stovek technologických patentů...
Sci-fi knihy a filmy jsou nejlepší inspirací pro technology i vizionáře; a to i podle manuálu slavné poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers z roku 2017. Ten radí 440 z 500 největších korporací světa, které služby této firmy využívají, jaké sci-fi číst a jak se v nich vyznat i jaké trendy sledovat.
V současné době vyhledávají profesionální služby spisovatelů sci-fi desítky velkých korporací. Výše zmíněný magazín Medium uvádí, že například Boeing a Nike si platí specialisty, kteří načítají a sledují fantastické knihy, filmy i seriálu a hledají v nich zárodky myšlenek, které by se daly nějakým způsobem kapitalizovat.
Sci-fi předvídá budoucnost
Své služby dokonce klientům nabízí specializovaná poradenská společnost s názvem SciFutures, která se o hledání těchto myšlenek pro své klienty stará. Její zákazníci jen specifikují, po jakém oboru pátrají, co by si vlastně od budoucnosti slibovali (většinou jsou to vyšší zisky, samozřejmě), specialisté ze SciFuture pak za ně načtou všechny scifárny, co jen existují, a pak klientům předloží výběr toho nejdůležitějšího, nejdivnějšího, nejodvážnějšího a nejperspektivnějšího, co jen sci-fi literatura v jejich oboru nabízí.
A nabízí ještě jeden model podnikání – má smlouvy s více než dvěma stovkami profesionálních sci-fi spisovatelů, kteří pro klienta na zakázku napíšou povídku, novelu nebo rovnou román na téma (nebo v prostředí), které si klient vybere. Vize této budoucnosti pak zákazníkům může pomoci v dlouhodobých strategických rozhodnutích anebo je třeba varovat před nezamýšlenými důsledky jejich činů.
Ukázalo se totiž, že snílci, fantastové a další, koho láká vědecko-fantastická literatura, mají mnohem lepší čich na to, jakými cestičkami se bude ubírat svět, než seriózní kravaťáci, kteří jsou doma v excelových tabulkách nebo powerpointových prezentacích...
Text: MK