SOUTĚŽ o knihu Sixtinská kaple za 229 000 Kč. Otázka č. 4
Využijte šance na luxusní publikaci v ceně 230 000 Kč.
Pokračujeme v soutěži o exkluzivní fotografické zpracování slavné Sixtinské kaple v poměru 1:1. Kniha vychází v celosvětově limitovaném nákladu 1999 kusů, z toho 100 kusů pro Českou republiku. Navíc jako výhru získáte letenky pro dvě osoby do Říma a individuální prohlídku Sixtinské kaple s erudovaným průvodcem mimo běžné návštěvní hodiny. Více informací o knize najdete na www.luxusniknihovna.cz/sixtinska-kaple.
Tentokrát se zaměříme na renesanční malíře, kteří dali Sixtinské kapli její uměleckou tvář.
SOUTĚŽNÍ OTÁZKU Č. 4 NAJDETE ZDE
Kristova léta
Když se Michelangelo pustil do fresky jež následně proslula pod názvem Stvoření světa, bylo mu rovných 33 let. Nejednalo se zrovna o jednoduchou zakázku, mistr na ní nechal plné čtyři roky práce a života. Není divu, vždyť výjevy ze Starého zákona zabírají plných 1 00 metrů čtverečních plochy. Mluvíme o stropu, což v reálu znamená velmi náročnou a vyčerpávající práci. Zároveň je nutné si uvědomit, že si nemohl vypomoct elektrickým osvětlením. Zároveň je třeba ocenit jeho znalost Bible, konkrétně knihu Genesis. Vždyť výjevy zachycené ve Stvoření světa pokrývají snažení Boha od počátku vesmíru až po potopu světa. Co se týče biblických postav, lze jich napočítat 400. Zakázka od papeže Julia II. pro něj nebyla, jak by se řeklo současným slangem, „dream job“. Dost možná právě proto se táhla tak dlouho, údajně měl na otázku „kdy bude hotov?“ odvětit „až budu chtít". To ukazuje na skutečnost, že nebyl hnán hmotnou nouzí, ostatně jako oceňovaný umělec měl zakázek dost. Na druhou stranu se přece jen jednalo o práci nadmíru prestižní a Michelangelovo ego chtělo dokázat, že ji zvládne. Přece jen se papežských zakázek nedostává každému.
Poslední soud
Po čase se další z papežů, tentokrát to byl v roce 1536 Pavel III., Michelangelovi ozval se žádostí o další práci. Jednalo se o oltářní fresku s námětem Posledního soudu. Na rozdíl od předchozího bylo toto dílo rozsahem „malé“, jednalo se o 226 metrů čtvereční plochy. Vypadá to, jako by si to chtěl umělec „rozdat se světem“ a nebo zjistit, kolik toho papežský vkus a ctnost unese. Na malbě se najde spousta nahých těl a v jednom místě nechal i svůj autoportrét. Není divu, že se malba vyvolala kontroverze. Mnozí tehdy tvrdili, že „...svatí a andělé postrádají slušnost náležitou pro tento svět , co se týče svatých, jednak nebeskou sličnost, co se týče druhých...“ V roce 1555 nový papež Pavel IV, který kritizoval malbu od jejího počátku, požádal Michelangela, aby fresku „vhodně“ upravil. Michelangelo odpověděl: „Řekněte papeži, že je maličkost fresku vhodně upravit. Ať jen vhodně upraví svět a změna malby bude vhodně následovat.“ Tak to alespoň píše David Spence v knize věnované tomuto malíři.
2. soutěžní otázka z 13.9.2016
3 soutěžní otázka z 20.9. 2016
Nezapomeňte, že máte šanci po dobu šesti týdnů! Každé úterý nová otázka a nová šance.
Všem účastníkům soutěže, kteří správně odpoví na šest soutěžních otázek, bude e-mailem zaslána finální soutěžní otázka. Soutěžící, který správně odpoví na tuto finálovou otázku jako 100. v pořadí, vyhrává.
Podrobná pravidla soutěže najdete na adrese webu Prima ZOOM
//