Unikátní záběry z centra aktivní sopky Fagradalsfjall stály fotografa desítky tisíc korun
Co všechno byste byli ochotni udělat pro získání skutečně unikátních záběrů soptícího vulkánu? Fotograf Joey Helms kvůli nim dokonce obětoval svůj milovaný dron za desítky tisíc korun. Pořízený materiál je však impozantní.
Fotograf Joey Helms pořídil při své cestě na Island unikátní záběry sopky Fagradalsfjall, která tou dobou chrlila značné množství roztavené horniny. Ačkoliv existují letecké snímky aktivních vulkánů, kvůli značnému množství prachu a dýmu letadla ani vrtulníky nepodnikají přelety v těsné blízkosti, což ale mohl Helms bez rizika učinit díky dronu. Konkrétně šlo o model DJI FPV, jehož cena se pohybuje kolem čtyř desítek tisíc korun a model i částka v tomto příběhu hrají podstatnou roli.
Přelet v extrémní blízkosti
Jak totiž můžete sledovat, Helms podnikl přelet v malé výšce a minimálně začátek pořízených záběrů slibuje skvělou podívanou. V momentě, kdy se však přiblížil ke kráteru, odkud se zejména na zpomaleném záběru naskýtá vpravdě unikátní a možná trochu děsivý pohled, zasáhla dron sprška magmatu. Vzhledem k tomu, že drony mohou mít problém s pouhými poryvy větru a z velké části jsou vytvořené z plastu, dron bitvu s lávou o teplotě kolem 1000 stupňů Celsia nemohl vyhrát.
Helmsovi to ale podle jeho slov nevadí. Drony, které jsou ovládané v rozhraní virtuální reality, tedy s headsetem na hlavě, jsou podle umělce doslova odkázány k nehodám a jde prý o součást koníčku. Letět tak blízko magmatu proto byl přímý záměr, nikoliv pilotova chyba a Helms nelituje, že ho záběry stály drahou výbavu. „Aspoň mi brýle umožnily natočit skvělý obraz v rozlišení 1080p, včetně posledních vteřin dronu,“ říká Helms, jehož video sklidilo nadšené ohlasy.
U jednoho videa neskončil
V práci navíc neskončil a krátce po nezdařeném pokusu si dal při letu s dalším dronem trochu odstup a natočil Fagradalsfjall z mnoha dalších úhlů. Jak můžete vidět na druhém videu, tentokrát už lze kráter sopky sledovat mnohem déle a o to větší respekt vyvolává. Dlužno dodat, že Fagradalsfjall – která se nachází asi jen 40 kilometrů od Reykjavíku – je aktivní od března 2021, i když se z ní v posledních týdnech už žádná láva nehrne.