Sodoma odhalila další tajemství – největší solnou jeskyni světa
Největší solná jeskyně se objevila pod horou Sodoma. Nelze nevzpomenout na Lotovu ženu, která se proměnila u Sodomy v solný sloup.
Pod Sodomou je solná jeskyně
Izraelským a zahraničním vědcům se podařilo na jihozápadním okraji Mrtvého moře zmapovat údajně nejdelší solnou jeskyni na světě. Měří deset kilometrů. Informovala o tom dnes jeruzalémská Hebrejská univerzita, podle níž se na průzkumu kromě ní podíleli členové speleologických klubů v Izraeli a Bulharsku a 80 jeskyňářů z devíti států. Do této doby se za nejdelší solnou jeskyni světa považovala jeskyně Namakdan v jižním Íránu.
Jeskyně Malham se nachází pod horou Sodoma, tedy na místě známém z bible. "Před třiceti lety jsme při průzkumu používali metr a kompasy, teď máme laserovou technologii, která nám údaje o měření posílá přímo na naše iPhony," sdělil ředitel výzkumného centra Hebrejské univerzity Amos Frumkin.
Jeskyně byla objevena v 80. letech. Následovaly další expedice, které pod horou Sodoma, tvořenou z 80 procent solí, našly 100 dalších solných podzemních prostor. Nejdelší z nich měřila 5685 metrů. Za pomoci radiokarbonové metody datování bylo její stáří určeno na 7000 let. Při opakovaných deštích se vytvořily nové průchody, které bylo třeba prozkoumat.
Mezinárodní expedice se do jeskyně vrátily loni a letos
Tým nyní zpracovává získaná data, s jejichž pomocí bude vytvořena elektronická mapa, a výsledky výzkumu budou zveřejněny.
Hebrejská univerzita v informačním textu píše, že solné jeskyně jsou z geologického hlediska živé. Vytvářejí se hlavně v pustých oblastech s vysokým obsahem soli a jejich vytvoření napomáhá voda. Bouře s deštěm zažívají občas i jinak suché regiony. Při dešti voda proniká puklinami vytvořenými na povrchu, rozpouští sůl a stéká částečně horizontálním směrem dolů. Po vyschnutí po ní zůstanou jakási koryta a vytváří se jeskyně.
"Malham je říční jeskyně. Voda z povrchu stekla dolů, rozpustila sůl a vytvořila jeskyně. Tento proces při silném dešti, který je na hoře Sodoma jednou za rok, stále pokračuje," řekl Frumkin.
Efraim Kohen z týmu Hebrejské univerzity řekl, že mapování jeskyně Malham byla velmi náročná práce. "Speleologové pracovali deset hodin denně pod zemí, plazili se chladnými solnými tunely, vyhýbali se krápníkům a krystalům soli. Tam dole je to jako na jiné planetě," řekl Kohen.
Jak napsala agentura AP, v kategorii velikosti solných jeskyní neexistuje oficiální rekord a o prvenství rozhodují odborníci po zmapování určitého místa. Toto dohodnuté prvenství dosud měla íránská jeskyně Namakdan, jejíž délku určili íránští a čeští odborníci v roce 2006 na šest kilometrů.
Text: ČTK