7. ledna 2025 16:29

Sněžící koule známá i z Pelíšků vznikla omylem. Neuvěříte, k čemu měla původně sloužit

Těžítko ve tvaru koule vyplněné tekutinou, v níž po otočení „padá sníh“, zná asi každý – a nejen z filmu Pelíšky. Bez oblíbeného dekoračního předmětu si nedovedou Vánoce představit v USA, Británii i leckde jinde ve světě. Tím bizarnější je příběh jeho vzniku.

Před rokem 1900 byl Rakušan Erwin Perzy I. typickým lidovým všeumělem. Ve svém vídeňském domě sestrojoval nejrůznější zařízení, pomáhal vyrábět suvenýry pro nedalekou baziliku a na zakázku vymýšlel i opravoval různé chirurgické a lékařské instrumenty a vybavení. Po celém Vídni byl známý svou vynalézavostí a od svých zákazníků dostával všelijaké požadavky. Jeden z nich mu měl změnit život.

Přečtěte si také: Jak by vypadalo koupání na Měsíci? Obří skoky a bláznivé vlnobití jsou jen částí zábavy

Nechtěný vynález

V roce 1900 bylo jeho úkolem vyvinout zařízení, které umožní zlepšit světelné podmínky na operačním sále. Při pokusech ho mimo jiné inspirovala tehdejší ševcovská lupa. Jednalo se vlastně o skleněnou kouli naplněnou vodou, která fungovala jako zvětšovací sklo. Perzy do vody v kouli zkoušel přidávat různě velké a velmi lehké hoblinky lesklých materiálů v domnění, že při následném prosvícení svíčkou zvýší intenzitu osvětlení.

Pokusy ho ale přivedly na úplně jiný nápad – do skleněné koule umístil jeden ze svých suvenýrů, model Mariazellské baziliky, jež je nejvýznamnějším poutním místem v Rakousku. Nebyl prvním, koho něco takového napadlo, nejstarší sněžítko světa vzniklo v roce 1889 a byla v něm pařížská Eiffelova věž. Byl ale prvním, kdo na vynález získal patent. Jeho „Schneekugel“ se stala naprostým hitem. Do roku 1908 ji znalo celé Rakousko-Uhersko a sněžící koule ocenil i císař František Josef I., který Perzymu udělil speciální hračkářské vyznamenání. Sněžítka se stala oblíbenými po celé Evropě a Perzy začal exportovat i do Indie. Pak ale přišla první světová válka a obchody se téměř zastavily.

Stále moderní, stále oblíbené

Erwin Perzy I. měl ale v té době už dost peněz na to, aby překlenul obě války i ekonomickou krizi a s poválečným baby boomem se mu zákazníci opět vrátili. To už rodinný byznys postupně přebíral jeho syn, Erwin Perzy II., a byl to právě jeho nápad, že by se oblíbený suvenýr dal marketingově propojit s Vánoci. Do sněžítek tak umístil vánoční stromek, sněhuláka a pak i Santa Clause a obchodní řetězce mu mohly utrhat ruce.

Mohlo by vás také zajímat: Vánoční dárky za první republiky. Co byli plaváčci, autolady nebo rohačky s volantem?

Ačkoli se na trhu objevují mnohé napodobeniny, zájem o sněžné koule „made by Perzy“ neutuchá. Mimo jiné i díky unikátní receptuře umělého sněhu, který koule obsahují a který je dodnes přísně střeženým tajemstvím rodiny Perzyů. Jejich sněžítka se objevila třeba i ve filmových trhácích jako byly Pravdivé lži, Střihoruký Edward nebo Sám doma. Speciálně na míru vyrobená sněžítka měli američtí prezidenti Ronald Reagan, Bill Clinton i Barrack Obama. A impérium, které postupně zdědil Erwin Perzy III. a nyní jej postupně přebírá jeho dcera Sabine, přežilo také pandemii covid-19.

Popravdě na tom má lví podíl právě Sabine, která dokázala zareagovat na aktuální události. Kromě lockdownů mnoho lidí po celém světě zažilo také nedostatek některého základního zboží, hlavně toaletního papíru; zejména v USA. Sabine tehdy vymyslela vtipné sněžítko s rolí toaletního papíru uvnitř a heslem Zůstaň v bezpečí, zůstaň zdravý, zůstaň doma.

Zdroj: BBC, Euronews, Artsy

Video, které jste mohli minout: Jak poznáte spokojeného kapra a přežije vám ve vaně? Odhalujeme pravdu o praseti českých rybníků

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom