26. ledna 2025 14:55
Adam Vala

Nemůžete se odtrhnout od sériových vrahů? Ruský výzkum odpovídá na otázku, jestli je s vámi něco špatně

Popularita žánru označovaného jako „true crime“ v posledních letech raketově roste. Filmy, seriály, knihy nebo podcasty o sériových vrazích zaplavují trh a mnoho lidí je hltá od rána do večera. Co však stojí za fascinací temnou stránkou lidské povahy? Nový výzkum naznačuje, že je odpověď složitější, než by se mohlo zdát.

Podle týmu vědců z Národní výzkumné univerzity v Moskvě přitahuje True Crime publikum díky dvěma hlavním důvodům - jde o poznání a emoce. Výzkum publikovaný v odborném časopise Sage Journal zahrnoval rozhovory s 26 mladými Rusy ve věku 18 až 36 let z různých měst. Respondenti popisovali, jaký typ obsahu o sériových vrazích preferují, jak k němu přišli a co je při výběru přitahuje.

Zábava pro zvědavé i emocionálně hladové

Výsledky ukázaly, že sledování násilného obsahu není poháněno touhou po násilí jako takovém, ani chutí jej jakkoliv napodobit. Naopak, konzumace těchto příběhů uspokojuje kognitivní potřeby, zejména tedy pochopení motivů zločince, a emocionální potřeby v podobě prožívání širokého spektra pocitů, kterého se nám v obyčejném životě nemusí dostávat.

Zájem o sériové vrahy není nárůstem krutosti ve společnosti,“ uvedla spoluautorka studie Oksana Michajlovová. „Respondenti neospravedlňovali činy vrahů, naopak zdůrazňovali, že takovým zločinům by se mělo předcházet.“ Proč však lidé potřebují sahat právě po příbězích plných hrůzy? Jedním z vysvětlení má být potřeba tzv. ontologické jistoty – v tomto případě jde o snahu porozumět zlu, aby divák došel k pocitu vlastní jistoty, že je jeho život v pořádku. Druhým důvodem je pak v zásadě obyčejný emocionální únik. Dramatické a šokující příběhy umožňují prožít intenzivní pocity, které mohou v běžném životě chybět, nebo by mohly divákovi či posluchači takových příběhů přijít až příliš nebezpečné či zavrženíhodné.

Čtěte také: Samuel Little je nejhorší sériový vrah v dějinách. Muž, jehož oběti se stále identifikují

Bezpečné vzrušení

Studie zároveň uklidňuje, že sledování tohoto žánru pořadů nepředstavuje pro společnost hrozbu. Podobně jako u videoher nebyla nalezena souvislost mezi konzumací násilného obsahu a zvýšením agresivity. „Společenská kontrola je pevně zakotvena v konzumentech,“ shrnují autoři a znovu uklidňují, že popularita není vyvolána narůstající hrubostí či nebezpečností společnosti.

Ačkoliv ale výsledky vypadají optimisticky, výzkum měl svá omezení, především v malém vzorku respondentů, což ztěžuje zobecnění na celou populaci. Otázkou také zůstává, zda podobné závěry platí i mimo ruský kontext, protože i v tomto ohledu je nutné rozebírat společenské rysy ve vztahu k povaze národa či okolnostem, ve kterých se nachází. Zatím to ale skutečně vypadá, že sledování příběhů o sériových vrazích může být způsobem, jak poznávat svět a zároveň si dopřát vzrušení, a to bez rizika pro naši morálku. Pokud tedy jste fanoušky žánru true crime, můžete se klidně ponořit do další epizody svého oblíbeného seriálu či podcastu. Jak se zdá, je to zcela neškodné.

Zdroj: Sage Journal, HSE.ru

Video, které jste mohli minout: Záběry explozí u Pokrovsku: Z ruských tanků je šrot. Ukrajinci je ničí sebevražednými drony

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom