Skvělý objev: alkohol nezabíjí mozkové buňky!
I když by se to tak mnohdy mohlo zdát...
Asi jste od rodičů mockrát slyšeli, že „alkohol zabíjí mozkové buňky“. Je to sice představa hrůzostrašná, ale naštěstí naprosto vylhaná. A vylhaná úmyslně…
Věta „alkohol zabíjí mozkové buňky“ se poprvé objevila už v 19. století, v dobách, kdy vznikaly první kampaně proti alkoholismu. Právě v té době totiž začalo díky pokroku v zemědělství výrazně zlevňovat obilí – a z něj se pálil levný tvrdý alkohol. Alkoholismus se stal náhle (a poprvé v dějinách) metlou celých rozsáhlých území, především v Rusku, Polsku a Severní Americe.
Právě v USA různé křesťanské spolky rozjely kampaně, které měly hrozbu alkoholismu porazit – a na základě již tehdy velmi chatrného vědeckého poznání přišly s tezí, že alkohol zabíjí mozkové buňky. Zapřisáhlé pijany to samozřejmě v jejich chuti nijak nezpomalilo, ale fráze se přenesla do řeči dalších generací…
Když se v druhé polovině 20. století začaly porovnávat mozky alkoholiků a normálních lidí, nepodařilo se zjistit, že by mezi hustotou neuronů byl nějaký rozdíl. U myší to dokonce působí naopak: jedna studie ze Švédska konstatovala, že těm myškám, jimž se podával ve vysokém množství alkohol, mozkových buněk dokonce přibylo! Zda je to aplikovatelné i na člověka, se z etických důvodů při výzkumu nikdy nepodařilo potvrdit…
Pravda je však taková, že alkohol ve velkém množství způsobuje, že se nové mozkové buňky pomaleji tvoří…