12. března 2019 18:00

Škodí čaj s citronem? Možná víc, než si myslíte

Čaj s citronem či zázvorem, v době chřipek ideální nápoj. Jenže má to háček.

Citron a zázvor, dvě základní ingredience v boji proti nachlazení. Jenže je tady nečekaný problém.

Kyselina v ústech

Když vymačkám citron do čaje, slupkou pak vyčistím desku kuchyňské linky,“ zaznělo v kavárně od půvabné blondýny, která vzápětí svou myšlenku upřesňuje. „Už několikrát mě napadlo, že to sice hezky voní a díky velké kyselosti i dobře čistí, ale nevadí ta kyselost žaludku?“

Na její myšlenku odpovídají vědci ve studii publikované British Dental Journal. Nezaměřili se však na to, co dělá citronová acidita v žaludku, ale jestli náhodou neškodí zubní sklovině. V rámci studie sledovali 300 lidí s poškozenou zubní sklovinou a ukázalo se, že popíjení kyselých a ochucených nápojů po delší dobu má na erozi zubní skloviny velmi negativní vliv. Hlavní doporučení vědců je dbát na složení potravy, a pokud to jde, minimalizovat dopad kyselosti například tím, že poslední jídlo dne nebude kyselé. Zářivý úsměv je jeden z faktorů, který dělá člověka krásným, jenže s rozpadajícími se zuby je málokterý úsměv krásný.

Co škodí a co ne

Mezi nebezpečné nápoje se mimo jiné řadí i „obyčejné“ ovocné čaje či ochucené a doslazované „vody“. Do této skupiny patří i alkohol, nezapomínejme, že často se jedná o ovocné pálenky či víno. Naopak z hlediska eroze zubní skloviny je bezpečná čistá voda, neochucovaný čaj či káva nebo mléko.

Russ Ladwa, který předsedá Výboru pro zdraví a vědu British Dental Association, tvrdí, že: "Žvýkat jídlo pomáhá minimalizovat škody, protože žvýkání zvyšuje produkci alkalických slin, což působí jako pufr pro zředění kyselosti potraviny a nápojů.“ Takže s jistou nadsázkou se dá i v případě kyselých nápojů říci: když piješ, tak zajídej“.

Sluší se odpovědět na otázku z kavárny, týkající se kyseliny citronové v žaludku. Tam nikterak neškodí, neboť je mnohonásobně slabší než kyselina chlorovodíková, kterou produkují v žaludku takzvané parietální výstelkové slizniční buňky. Kyselost žaludečních šťáv dosahuje extrémně nízkých hodnot, pH 1,5 je mnohem nižší než kyselost citronu, takže citronem ochucené nápoje žaludeční kyselost paradoxně „rozředí“.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom