Severní Korea vyrobila novou raketu na koleně
Raketa dlouhého doletu, kterou Severní Korea odpálila minulý měsíc, byla vyrobena téměř výhradně s použitím domácích technologií.
Podle zprávy serveru BBC News to uvedli jihokorejští odborníci, kteří zkoumali úlomky rakety, jež se jim podařilo najít v moři.
Severokorejská raketa vynesla v prosinci na oběžnou dráhu Země družici. OSN, Spojené státy a další země Pchjongjang obvinily, že vynesení satelitu bylo pouhou záminkou pro test raketových technologií určených pro mezikontinentální balistické střely.
Jihokorejští vojenští a vesmírní experti zajistili deset úlomků rakety z částí, jež se po startu oddělily a spadly do moře. Byly mezi nimi i motor prvního stupně rakety, jeho palivo a nádrže na okysličovadlo. "Domníváme se, že Severní Korea vyrobila většinu součástek sama, ačkoli při tom použila komerčně dostupné produkty dovezené ze zámoří," uvedlo ve své zprávě jihokorejské ministerstvo obrany.
Jak to ta Korea dělá?
Reportérka BBC Lucy Williamsonová tvrdí, že tato zpráva bude nevítanou novinkou pro řadu zemí, jež se obávají využití severokorejských technologických schopností při výrobě zbraní. Od nástupu mladého vůdce Kim Čong-una k moci v prosinci 2011 uskutečnila komunistická Severní Korea dvě zkoušky raket dlouhého doletu. Dubnový pokus se nezdařil, ale prosincový byl úspěšný.
Rada bezpečnosti OSN zakázala Pchjongjangu raketové testy poté, co KLDR uskutečnila v letech 2006 a 2009 jaderné zkoušky. USA, Japonsko a Jižní Korea proto vyzvaly Radu bezpečnosti, aby na prosincový odpal severokorejské rakety reagovala. O návrhu rezoluce zpřísňující sankce vůči KLDR by Rada bezpečnosti mohla hlasovat tento týden v úterý nebo ve středu.