Šedivění vlasů bude možné léčit, tvrdí vědci
Objev genu způsobující šedivění vlasů je špatnou zprávou pro kosmetický průmysl.
Šedivějící gen
Barva na vlasy, ať už havraní černá nebo módně zrzavá či plavá, je neodmyslitelným artiklem v regálech drogerií. Účel barvení vlasů je příliš často velmi prostý – zakrýt bující šediny. Vědci z University College London přišli s ohromujícím objevem – podařilo se jim analyzovat gen způsobující šedivění vlasů. A pokud je známo, o jaký konkrétní gen jde, hledá se cesta, jak jej „vypnout“ a šedivění zastavit. Něco takového by přineslo úlevu bezpočtu mužů a zejména žen, kteří své šediny považují za vadu na kráse.
Malováním ke kráse... a ke stáří? Zdroj: Topi Pigula
Na vině je melanin
Barvivo mající na svědomí tmavou barvu vlasů se nazývá melanin a šediny jsou způsobeny jeho úbytkem. IRF4 je genový pár v lidské DNA odpovědný za tvorbu melaninu. Nešlo o náhodný objev – něco podobného analyzovali vědci už i ve zvířecí říši. Pejskaři i myslivci vědí, že srst psů i například srnců či jelenů stářím bledne a šediví. Aby vědci vyloučili možnost rasové variability otestovali 6000 lidí různých ras, pohlaví i stáří, aby dokázali, že v rámci celé lidské populace stojí za šedivěním IRF4.
Nejen vlasy
Vědci tvrdí, že by bylo možno nejen zpomalit či zcela zastavit šedivění, ale i radikálně měnit barvu vlasů. A jelikož melanin hraje svou úlohu i v barvě oční duhovek, není vyloučena ani změna barvy očí. Zní to jako zápletka špionážního románu. V knize Den pro Šakala autora Fredericka Forsytha, podle které byl natočen úspěšný film s Brucem Willisem v hlavní roli, mění atentátník připravující smrt francouzského prezidenta barvu očí pomocí kontaktních čoček. Barva musela sedět s popisem v ukradeném pase. Jenže čočky lze odhalit a navíc, jak vědí jejich nositelé, potřebují pravidelnou údržbu. Změna barvy očí pomoci zásahu do DNA by byla zela jiná záležitost.
Zelené oči = málo melaninu Zdroj: http://pixabay.com
Vědci objevili i celou řadu genů způsobující kudrnatost vlasů nebo schopnost růstu vousů. Pokud se z místa činu zachová nepoškozená DNA pachatele, budou kriminalisté na základě podrobné analýzy schopni určit možnou fyzickou podobu daného jedince. Zdá se, že pouhopouhé rukavice k nezanechání otisků prstů už pachatelům zdaleka nestačí.
Text: Topi Pigula