Sebevražda stojí 160 tisíc korun. Ale není to na české klinice
Někdy si lidé chtějí sáhnout na život oficiálně. Sebevražda ale není levná záležitost.
Co je eutanazie
Vybrané údaje o eutanazii a o asistované sebevraždě (britsko-australský vědec David Goodall podstoupil ve svých 104 letech asistovanou sebevraždu):
– Eutanazie obecně znamená možnost úmyslně usmrtit na jeho žádost pacienta s nevyléčitelnou nemocí za účelem zkrácení jeho utrpení. Ve většině zemí je nezákonná, uznává ji jen velmi málo zemí, jedná se o Nizozemsko, Belgii, Lucembursko, Kolumbii, Kanadu a Indii. Jako první země na světě legalizovalo eutanazii v dubnu 2002 Nizozemsko.
– V některých dalších státech je legální takzvaná asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Může se jednat o laika nebo o lékaře. Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií je v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám; asistující například připraví sebevrahovi jedovatý nápoj a je sebevraždě přítomen, zajistí lékařský dohled, prostory a postará se o tělo. Nápoj nebo jinou látku si sebevrah aplikuje sám.
– Asistovaná sebevražda je v současnosti legální podle údajů Světového sdružení společností práva na smrt (WFRtDS) ve Švýcarsku, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Kanadě a v šesti státech USA (Washingtonu, Oregonu, Coloradu, Vermontu, Montaně a Kalifornii). Ve Švýcarsku je asistovaná sebevražda legální již od roku 1942. Voliči ve švýcarském Curychu například v roce 2011 v referendu odmítli jasnou většinou návrhy zakázat v jejich kantonu asistovanou sebevraždu a zakázat přístup k eutanazii cizincům. Konzervativní strany chtěly zpřísněním legislativy učinit přítrž "turistice za smrtí".
– V těchto zemích existují i specializované kliniky, které asistovanou sebevraždu zajišťují, k těm nejznámějším ve Švýcarsku patří Dignitas nebo Eternal Spirit. Společnost Dignitas za asistovanou sebevraždu požaduje 7500 švýcarských franků (asi 160 000 korun), za komplexní službu včetně pohřbu 10 500 franků (225 000 korun). Podle odhadů na klinice nebo ve svém domově s pomocí pracovníků kliniky odešlo dobrovolně ze světa přes 2000 lidí včetně cizinců. Služeb využili i Češi.
– K nejznámějším osobnostem, které využily služeb společnosti Dignitas, patřil britský dirigent Edward Downes, který se svou manželkou Joan na klinice ukončil dobrovolně svůj život v roce 2009. Downes byl ve svých 85 letech skoro slepý a bezmála hluchý, jeho o 11 let mladší ženě, bývalé tanečnici, choreografce a televizní producentce, lékaři zjistili rakovinu. Dignitas také pomohla v roce 2010 dobrovolně odejít ze života britskému autorovi komiksů Johnu Hicklentonovi, který trpěl roztroušenou sklerózou a který zemřel dobrovolně v březnu 2010 ve svých 42 letech. Před časem podstoupil ve Švýcarsku asistovanou sebevraždu známý italský dýdžej Fabo, který byl po nehodě z roku 2014 chromý a slepý. Eutanazie v Belgii rozdělily společnost.
Základní údaje o Davidu Goodalovi:
– Případ britsko-australského vědce Davida Goodalla budí vášně proto, že ve svých 104 letech musel cestovat za smrtí z Austrálie až do Švýcarska. Eutanazie byla zakázaná v celé Austrálii, dokud ji loni nepovolil jeden ze šesti australských států, a to Viktorie. Příslušný zákon však začne platit až od června příštího roku a vztahovat se bude pouze na nevyléčitelně nemocné pacienty, kterým zbývá méně než šest měsíců života.
– Goodall se narodil 4. dubna 1914 v britském Edmontonu. V roce 1941 získal doktorát z filozofie na Londýnské univerzitě a titul Ph.D. obdržel na Zemědělském výzkumném institutu v East Malling. V roce 1948 odjel do Austrálie a začal přednášet botaniku na Melbournské univerzitě. Poté studoval a přednášel jako odborník na botaniku a ekosystémy na řadě dalších univerzit v Austrálii i Británii a hodně se o něm mluvilo v době, kdy mu bylo 102 let a jeho univerzita v Perthu se jej pokoušela kvůli vysokému věku zbavit.
– Ani tenkrát ani nyní přitom Goodall netrpěl žádnou nevyléčitelnou nemocí, ale kvalita jeho života se zhoršila, a proto se rozhodl pro asistovanou sebevraždu na klinice Eternal Spirit, na kterou se ročně obrací přibližně 80 většinou nemocných a trpících lidí s průměrným věkem 76 let (z toho 75 procent tvoří cizinci). Na Goodallovu cestu vybralo sdružení Exit International přes 17 000 australských dolarů (270 000 Kč).
ČTK