S čím se perou fotbalisté v Rusku? Adidas vyrobil líný míč, který ale drží směr – tvrdí vědci
Míč na fotbalovém šampionátu byl o 10 procent pomalejší než dřív, takže se do něj musí pořádně kopnout. Podle odborníků ale lépe drží směr.
Proč na mistrovství světa ve fotbale v Rusku padalo tolik gólů ze standardek? Když nepočítáme postupné odpadnutí všech neevropských týmů a záhadný průnik Ruska do čtvrtfinále, provází letošní MS právě tahle výjimečná okolnost. Až do konce čtvrtfinále z penalt, rohů a přímých nebo nepřímých volných kopů padlo 66 z celkových 157 gólů. Komentátoři většinou viní nově zavedené videorozhodčí, kteří mohou odhalit více faulů. Ale co když je to jinak? Co když je za tím vším jednoduše – míč?
Neudělali soudruzi z adidasu někde chybu?
O míče na fotbalové mistrovství světa se už od šampionátu v Mexiku v roce 1970 stará adidas. Aby se nepletly (a zároveň marketingově lépe prodávaly), obdařuje třípruhatý gigant z malého městečka Herzogenaurach své míče roztodivnými názvy – ten letošní se jmenuje Telstar 18, jeho předchůdci byli třeba Brazuca (MS Brazílie 2014) nebo Jabulani (MS Jihoafrická republika 2010).
Fotbalisté Zdroj: profimedia.cz
Pokud jde o fotbal, je zřejmé, že subjektivně se na míč dá svést cokoliv a Telstar 18 není výjimkou. Brankáři ze šampionátu v Rusku už se nechali slyšet, že je prý příliš „těkavý“ a špatně uchopitelný. Jak je to ale doopravdy, tedy co na dynamické vlastnosti Telstaru 18 říkají vědci-odborníci?
Ideální míč na standardky
Eric Goff, profesor fyziky na univerzitě v Lynchburgu (Virginia, USA) podrobil míč testům v aerodynamickém tunelu a zjistil, že oproti předchozí Brazuce klade Telstar 18 větší odpor vzduchu – pokud se kope rychlostí nad 90 km/h, uletí míč o 8–10 % kratší vzdálenost. Důsledek? Útočníci, kteří chtějí pálit z velké dálky, se musí do rány pořádně opřít.
Na druhou stranu je letošní míč mimořádně vhodný ke kopání standardních situací, jako jsou penalty nepřímé volné kopy nebo rohy, ale také pro rány ze střední vzdálenosti. Podle britských Sunday Times na to přišli Japonci. S pomocí „kopacího robota“ se totiž vědcům na univerzitě v japonské Cukubě podařilo prokázat, že míč sešitý ze šesti panelů (oproti 32 panelům u míče z roku 1970) ve srovnání s předchozími míči skvěle drží trajektorii.
Jisté je, že ze standardních situací, tedy z penalt, rohů a přímých nebo nepřímých volných kopů (auty vynecháváme) padlo na MS v Rusku včetně čtvrtfinále 42 % všech gólů – poslední takový gól ve čtvrtfinále poslal do chorvatské brány Rus Mario Fernandes. Pro srovnání – v roce 2014 ze „standardek“ padlo 27 % a v roce 2010 jen 24 % všech gólů celého šampionátu. A pak že jsou všechny míče stejné, tedy kulaté…