Rusko pošle do vesmíru družici, která bude po Měsíci nejjasnějším objektem oblohy!
Když bude Měsíc v novu, bude od poloviny roku 2016 dominovat noční obloze nová hvězda – hvězda Made in Rusko…
Informuje o tom ruský zpravodajský web Russia Today: díky tomu, že se podařilo získat dostatek financí, bude v polovině roku 2016 na oběžnou dráhu Země vypuštěna družice „Majak“ neboli Maják. Jak už naznačuje její název, bude jasným bodem na obloze – pro mnohé však až příliš jasným…
Celé to podle kritiků projektu až nepěkně zapáchá propagandou a také úmyslným ničením přírody – ovšem stylem, který ještě nikdy nikdo nepoužil… Jak a proč? Družice Majak má jediný smysl, zářit na obloze víc než cokoliv jiného s výjimkou Měsíce. Její autoři toho dosáhli ideálně zvolenou oběžnou dráhou a také extrémně reflexivním povrchem, od něhož se budou odrážet sluneční paprsky k Zemi.
Ano, určitě to bude krásná podívaná pro zamilované dvojice, ale pochopitelně to přináší i celou řadu negativních vlivů. Které zcela určitě převažují vlasteneckou radost z toho, že ruská družice bude svítit jasněji než Sírius i Polárka. Podle vědců největší problém spočívá v tom, že nová „hvězda“ způsobí na obloze výrazné světelné znečištění, které bude vadit ostatním astronomům v pozorování oblohy.
Rusku, které z vesmírného výzkumu odsává čím dál více financí, to asi zase tolik vadit nebude, ale vědci v ostatních zemích s tím nepochybně problém mít budou. Nikdo netuší, zda existence nového tak jasného bodu na obloze nezpůsobí nečekané ekologické problémy – týkat se to může například nočních zvířat, jejichž životní cyklus se aktivuje nějakou mírou tmy, nebo tvorů, kteří se při migraci orientují podle hvězd.
Detaily
Satelit byl financován přes crowfundingový portál Boomstarter – stačilo na něj vybrat pouhých 500 000 korun. Do vesmíru se dostane ve složené podobě; v ní je velký asi jako krajíc chleba. Na nízké oběžné dráze ve výšce 595 kilometrů se ale rozvine do objektu ve tvaru pyramidy, který se bude pohybovat tak, aby byl vždy otočen vůči Slunci.
Vedoucí projektu Majak Alexander Šajenko si však žádné pochybnosti nepřipouští: „Chceme ukázat, že objevování vesmíru může být vzrušující a zajímavé – a především, že dnes je dosažitelné kýmkoliv,“ řekl pro ruský web Sputnik News. Možná právě v tom je problém – že vesmír je nyní otevřen i těm, kdo vlastně nemají zájem ho zkoumat, ale jen se nějak zviditelnit, a to nezodpovědně a na úkor ostatních…
Dobré i špatné zprávy
Naštěstí tato družice na oběžné dráze nevydrží dlouho. Odhaduje se, že tam bude jen několik týdnů a pak se naštěstí zřítí. Bohužel, může se ukázat, že tento projekt si najde své nástupce, například z řad reklamních společností, bojí se astronomové. Pak by se mohlo snadno stát, že se noční obloha změní v největší reklamní plochu v dějinách…