Roje zabijáckých robotů ovládnou bojiště budoucnosti
Policisté a vojáci budou už za pár let vybaveni technologií, kterou známe jen ze sci-fi filmů.
Vozit domů rakve přikryté vlajkou, to se americké armádě vůbec nelíbí. Čím dál více se proto používají drony – dálkově ovládaní anebo úplně samostatní roboti v podobě letadel, vrtulníků nebo lodí. Teď ale americká armáda přišla s vylepšením původního nápadu: roboti jsou velcí jako hmyz a budou útočit v obrovských hejnech.
Armáda v polovině letošního února představila animované video, kde ukazuje, jak budou „hmyzí“ roje fungovat. Jejich hlavní výhodou má být jejich neviditelnost. Pochopitelně nebudou tito roboti průhlední, ale tak malí, že si jich nepřítel prostě nevšimne. Pokud budou kroužit nad městem anebo polezou po zdech, budou prakticky nerozlišitelní od běžného hmyzu. Mají mít ty nejvariabilnější metody pohybu: od šphání přes lezení, plavání až po létání.
Armáda má pro robotky už i název: říká jim MAV neboli Micro Air Vehicles. Podle vojenských teoretiků by tyto stroje mohly úplně změnit povahu budoucích válek. Americká armáda vyčlenila na výzkum, testování a vylepšování MAV leteckou základnu v Ohiu. Právě zde probíhají studie i praktické zkoušky. Bude to však ještě pár let trvat, než se tyto inteligentní zbraně objeví na bojištích. Tedy pokud armáda netají ty největší trumfy…
Jak zabíjejí miniroboti?
Video ukazuje, jak by takový zásah minidronů vypadal. Drony vysadí nějaký větší stroj přímo nad bojiště. Stroje pak zůstanou ve vzduchu – budou tak lehoučké, že se ve vzduchu udrží prakticky samy. Společně budou pozorovat, co se děje pod nimi, budou fungovat tak trošku jako oko mouchy. Ze stovek jednotlivých pohledů bude možné poskládat celkový pohled na bojiště nebo místo hodné prozkoumání. Drony budou moci sledovat individuální cíle a současně neztratí přehled nad tím, co se děje na celém bojišti.
Jednotlivé drony budou schopné vyměňovat si data mezi sebou navzájem, přitom budou ve spojení s centrálou. Budou fungovat opravdu jako roj, tedy budou navzájem koordinovat své pohyby. Díky tomu se dokážou přiblížit nepozorovaně k jakémukoliv cíli a případně ho i zlikvidovat. Jako prst velcí robotci samozřejmě nebudou vybaveni střelnými zbraněmi. Každý ponese miniaturní kanystr s toxickými chemikáliemi. Pokud je vypustí více brouků současně, může to zabít i dospělého muže…
Zloději energie
Armáda už vyřešila i klíčový problém, který zatím bránil existenci takových strojů. I tak malé stroječky spotřebují obrovská kvanta energie – tak velká, že ani ty nejlepší baterie nezaručí delší provozní dobu než pár desítek minut. Proto budou tito robůtci vybavení zařízením, které bude krást energii z elektrického vedení. Jednoduché a geniální! Díky tomuto triku budou moci drony sloužit celé týdny, aniž by potřebovaly dobít baterky…
Počítá se i se sebevražednou variantou dronů. V tomto případě bude chemická nádrž nahrazena silnou výbušninou. Pokud exploduje ve správném místě dostatečné množství robotků, může to poškodit třeba pilíř mostu nebo jiný strategický cíl…