Robocop by záviděl. Nové policejní brýle vidí přes zeď
Policisté a vojáci budou už za pár let vybaveni technologií, kterou známe jen ze sci-fi filmů.
„Policistka se podívala na lupiče, který před ní utíkal. Zahlédla ho sice jen na chvilku, ale jejím brýlím to stačilo – bleskově rozpoznali, o koho jde. Recidivista zmizel za zdí, ale ani to policistku nerozhodilo: jen na brýlích zmáčkla jedno tlačítko a rázem viděla za zeď – snadno tak poznala, že na ni zločinec číhá za rohem…“ Tohle není ukázka z nějakého sci-fi románu, ale vize společnosti, která touto technikou chce vybavit každého pracovníka bezpečnostních sil.
Tato technologie se nazývá Golden-i a vyvinula ji americká společnost Kopin Corporation ve spolupráci s policisty, hasiči a zdravotníky. První testy už ukázaly, že by mohlo jít o opravdu užitečnou pomůcku, která asi změní pravidla hry, zejména pro policisty ze zvláštních jednotek. Tyto brýle byly poprvé představeny na technologickém veletrhu CES 2013 v Las Vegas – a vzbudily obrovské nadšení.
Tak uvidí voják,hasič nebo detektiv chodbu v augmentované realitě svých brýlí:
Goldeni1
Jak zastřelit nepřítele za zdí
První prototypy už jsou na světě, letos budou probíhat první polní testy. Protože budou plnit poměrně specializovanou úlohu, mohly by se v praxi používat už za rok. A tak by předběhly konkurenční brýle Google Glass, které budou mnohem složitější. Jejich hlavním smyslem je, aby policisté mohli natáčet co nejsnadněji incidenty – a tak mohli později vyhodnocovat chyby.
Ale to není vše. Brýle jsou vybavené programem schopným téměř v reálném čase rozeznávat rysy lidské tváře a pak je porovnat s tvářemi, které má v celostátní databázi. Tak může detektiv okamžitě zjistit, jak nebezpečnému zločinci stojí tváří v tvář. Krom toho mají brýle GPS čip a monitor základních biologických funkcí. Tyto údaje jsou neustále vysílané do velína, takže důstojníci vždy vidí, jestli se jejich podřízení neocitli v ohrožení života.
Menu musí být co nejjednoduší, aby se daly brýle snadno ovládat:
Goldeni2
SPZtky se neschovají
Další trik, který brýle umí, je okamžitá identifikace poznávacích značek u automobilů. Půjde o modulární záležitost, mezi další moduly, které brýle využijí, patří třeba noční vidění nebo vidění skrze zdi. Aplikace pro hasiče a zvláštní jednotky zase umožní nahrát si do brýlí plány budov - a ty potom promítat na displej. Tato „augmentovaná“ realita pomůže orientovat se v prostorách s omezenou viditelností.
Aplikace pro lékaře je vybavená sdílením videa na displeji více lidí: paramedici se tak budou moci radit o problémech, u nichž nemohou osobně být. A pomůže to in při operaci, když se lékař podívá na místo, které by z vlastního pohledu vidět nemohl. Velkou výhodou systému je jeho revoluční ovládání. Dá se řídit prakticky bez doteku rukama; k ovládání stačí jen pohyby očima.
Výrovce už plánuje, čím víc by šly brýle doplnit. Už brzy by jejich součástí mohl být třeba také detektor pohybu, jenž by varoval policistu před nebezpečím...