Konec testů na covid? Revoluční novinka odhalí nakažené s přesností přes 90 procent
Spojené arabské emiráty přišly s novinkou, která by mohla znamenat konec nepříjemných testů na nemoc covid-19. Účinnost a rychlost nové technologie je nevídaná.
V hlavním městě Spojených arabských emirátů opouštějí klasický způsob testování na covid-19. Místní úřad pro zdraví místo toho schválil použití úplně nové technologie: Speciálních obličejových skenerů, které vytvořil místní vědecký institut a které by se měly využívat společně s dalšími zařízeními, jako jsou například termokamery.
#AbuDhabi airport and malls using facial #Covid scanner.#CoronaPandemic pic.twitter.com/B54yhlau3b
— Girish Sharma 🇮🇳🇮🇳🇮🇳 (@girishsharma161) June 29, 2021
Virus najdou téměř okamžitě
Tyto nové skenery snímají elektromagnetické vlny, které se mění, pokud jsou přítomné RNA částice viru SARS-CoV-2. Spojené arabské emiráty si je už důkladně vyzkoušely v předchozích měsících na ostrově Yas, v Ghantootu a průmyslové oblasti Mussafah. Podle agentury Bloomberg úřady během tohoto zkušebního provozu otestovaly na 20 tisíc lidí a ukázalo se, že je tento typ testování velice efektivní.
Jedince infikované virem SARS-CoV-2 dokázaly odhalit s přesností 90,3 procent. 83% přesnost pak prokázaly při detekci nenakažených. Na rozdíl od všech ostatních testů, které se zatím používají ve zbytku světa, jsou navíc tyto skenery schopné výsledky poskytnout téměř okamžitě.
Abu Dhabi ranks first for its response to #COVID_19 pandemic #اخترت_التطعيم#اللقاح_طريقنا_للتعافي #ChoosetoVaccinate pic.twitter.com/FzUo8Lh4EX
— UAE Forsan (@UAE_Forsan) July 4, 2021
Pozitivní budou muset na PCR test
Skenery pracují s pomocí zařízení, které obličeje snímá ze vzdálenosti do 5 metrů a během pouhých několika vteřin odesílá výsledky do chytrého telefonu přítomného policisty. Zelená zpráva znamená negativní výsledek, červená pozitivní. Člověka, kterého skener označí jako pozitivního, strážník dál nepustí a bude muset do 24 hodin podstoupit PCR test.
Novou technologii vytvořil místní vědecký institut EDE a Abú Zabí by mohla ušetřit značné množství finančních prostředků vynaložených na testy. Kromě toho by měla také značně usnadnit život místním i turistům. Spojené arabské emiráty si ovšem v průběhu pandemie vedly celkem dobře, Dubaj například zůstala po celou dobu otevřená téměř bez omezení. Do Abú Zabí ale turisté přes zimu vůbec nemohli. Podobný scénář by se už ale opakovat nemusel, a to nejen díky nové technologii. Země totiž patří do první desítky nejvíce proočkovaných států světa.