Rakovině lze významně předcházet. Vědci vypočítali, jak moc
Výzkum potvrdil, že si lidé způsobují rakovinu téměř z poloviny sami.
Australská studie
Že lze rakovině předcházet, již delší dobu víme. Čerstvá studie ovšem prozradila, kolika procenty se zdravý životní styl může na prevenci rakoviny vlastně podílet. Překvapivé výsledky pramení z australského výzkumného ústavu QIMR Berghofer Medical Research Institute, pod jehož záštitou vědci zkoumali osm skupin „změnitelných“ rizikových faktorů. Mezi jednotlivým kategoriemi se objevily pouze takové, které mezinárodní výzkumné práce považují za prokazatelné příčiny rakoviny.
Australská studie zahrnovala tabákový kouř (aktivní a pasivní kouření); stravovací návyky (nízký příjem ovoce, zeleniny a vlákniny včetně nadměrné konzumace červeného a zpracovaného masa); konzumaci alkoholu; nadváhu nebo obezitu; fyzickou nečinnost; ultrafialové záření (UV); infekci (např. hepatitidu typu C a lidský papilomavirus); a hormonální faktory (např. menopauzální hormonální terapii). V rámci bádání odborníci analyzovali údaje od Australského statistického úřadu (ABS) a Australského ústavu pro zdraví a blahobyt (AIHW). Teprve z nashromážděných informací mohli zjistit, jakým podílem se tyto modifikované faktory podílejí na vzniku smrtelné rakoviny.
Nejhůř dopadli kuřáci
Zjištěné výsledky potvrdily dřívější mínění, se kterým medicína počítala. David Whiteman, vedoucí studie, uvedl, že modifikované faktory jsou odpovědné za 41 procent úmrtí na rakovinu v případě mužů a za 34 procent u žen. „Největší příčinou úmrtí na rakovinu v Austrálii představuje tabákový kouř. Rakovina způsobená aktivním a pasivním kouřením v roce 2013 zabila 9 921 osob, což představuje 23 procent všech úmrtí na rakovinu,“ řekl znepokojeně profesor. Mezi významné faktory dále patří špatná strava, nadváha, obezita a infekce, které ve stejném roce způsobily přibližně 5 procent úmrtí na rakovinu. Předcházet smrtelné rakovině je potencionálně úspěšnější u mužů, neboť právě muži kouří a pijí alkohol více než jejich něžné protějšky. Tráví také více času na slunci a na zdravou životosprávu si příliš nepotrpí.
Rakovina patří (nejen) v Austrálii mezi vážné smrtelné „strašáky“. Jenom za rok 2013 si vyžádala 44 000 lidských životů. Nová studie tak jenom potvrdila dlouhodobé předpoklady, že rakovinu vždy nezpůsobuje genetika nebo smůla. Za jistých okolností by teoreticky bylo možné jenom v Austrálii každoročně předejít zhruba 17 000 zbytečným úmrtím. Teorie se do praxe může projevit ovšem pouze za předpokladu, že pacienti ony „rakovinotvorné spouštěče“ omezí.
Zdravý životní styl
Odborníci v rámci studie doporučují několik obecných rad, které riziko vzniku rakoviny výrazně poníží. Především je důležité nekouřit a omezit příjem červeného a zpracovaného masa. Naopak je třeba do jídelníčku zahrnout ovoce, zeleninu a vlákninu. Kromě zdravé stravy je žádoucí do svých návyků vměstnat pravidelnou fyzickou aktivitu. A přitom se nemusí nutně jednat o náročný fyzický dril, nýbrž o jednoduché cvičení v pohodovém stylu. Neméně důležitá je zdravá tělesná hmotnost a ochrana před slunečními paprsky. „I malá zlepšení v těchto oblastech by podstatně snížila počet lidí, kteří každoročně zemřou na rakovinu,“ dodal autor výzkumu David Whiteman.
Rakovina u nás
Situace není vůbec příznivá a letité statistiky hovoří jasně: každý třetí obyvatel České republiky v průběhu života onemocní rakovinou a každý čtvrtý na rakovinu zemře. V naší zemi každoročně onemocní zhoubným nádorem přes 94 000 lidí. Například v roce 2015, z něhož číselné údaje vycházejí, žilo v ČR téměř 542 000 osob, u nichž bylo v daném roce nebo dříve diagnostikováno onkologické onemocnění.
Dle statistik každoročně zemře jenom u nás na rakovinu téměř 27 000 lidí, což představuje jedno úmrtí každých 20 minut. Rakovina se tak postupně stává nevyzpytatelnou smrtelnou zhoubou, která může potkat úplně každého. I přesto jí nemálo z nás chodí dennodenně dobrovolně naproti.
Text: Petr Smejkal