Pytláci zabili dva vzácné nosorožce přímo v zoologické zahradě!
Pokud bude trend dále pokračovat, jsou nosorožci všech druhů odsouzeni k záhubě…
Hlad světa po rozích nosorožců je, zdá se, neuhasitelný. Poptávka po rohovině nebyla nikdy vyšší než v současnosti – podílí se na tom především Vietnam a Čína, v jejichž „tradiční medicíně“ jsou rohy nosorožců důležitou přísadou. A na poptávku pochopitelně reaguje nabídka…
Policie v jihoafrickém Bloemfonteinu vyšetřuje případ z úterka. 5. dubna kolem desáté hodiny dopoledne objevil jeden ze strážců Bloemfontein Kwaggafontein Zoo dva mrtvé nosorožce. Oba byli zastřeleni třemi přesnými výstřely vysokokaliberními zbraněmi; pak jim pytláci odřezali rohy.
Šlo o dva exempláře nosorožce bílého, jeho jižního poddruhu. Tento druh nosorožce je hned po slonu druhým největším suchozemským savcem. Na délku má 3,7–4 m (ocásek až 70 cm) a vážit může až 2,3 tuny. Pro nosorožce tuponosého je rozlišovacím znakem typická široká tlama s rovným horním pyskem. Má dva rohy, dolní roh může být dlouhý dokonce až 1 m, zatímco horní roh je spíše zakrnělý. Na hřbetech nosorožců tuponosých často sedají klubáci a volavky rusohlavé. Tito ptáci nosorožci pomáhají zbavit se obtížného hmyzu a také ho varují před nebezpečím.
I když počet nosorožců v Africe stále klesá, trend jejich lovu pytláky je přesně opačný: zdá se, že se chtějí na tomto byznysu přiživit, dokud ještě vůbec nějací nosorožci zbývají. Rok 2015 byl šestým rokem za sebou, kdy počet upytlačených nosorožců stoupal – jen za loňský rok je zdokumentovaných 1338 případů nosorožců zabitých pytláky. Ve skutečnosti jich ale bude ještě víc…