Odkud pocházejí hotdogy a kuřecí nugety? Spousta amerických dětí přišla s fascinující odpovědí
Americké děti mají zcela zkreslené představy o tom, co vlastně jedí a odkud jídlo pochází.
Renomovaný Journal of Environmental Psychology publikoval studii, v níž se americké děti měly vyjádřit k tomu, odkud pocházejí některá jejich oblíbená jídla. Odpovědi vyvolaly řadu překvapení, včetně toho, že 47 procent ze 176 účastníků věřilo, že hranolky pocházejí ze zvířat. Sýr byl běžně chybně identifikován jako rostlinný, přičemž 44 procent dětí nesprávně identifikovalo jeho původ. 41 procent pak dokonce věřilo, že slanina pochází z rostliny a 40 procent uvedlo totéž o párcích v rohlíku.
Absurdita ale pokračuje ještě dál v momentě, kdy narazíme na kuřecí nugety. Navzdory tomu, že mají v názvu kuře, byl ve 38 procentech případůjeji původ označen za rostlinný. Popcorn a mandle byly také běžně chybně klasifikovány (jako živočišné) u více než 30 % dětí.
Hotdogy nerostou na stromech! Zdroj: iStock
Hrubá neznalost dětí
Člověk je všežravec, což ukazuje nejen jeho zubní vzorec, ale třeba i délka střev odpovědná za trávení jak masité, tak rostlinné stravy. Zároveň je ale pravda, že nadměrná konzumace masa a s ní související živočišná výroba extrémně zatěžují naši planetu. Pokud by se podařilo změnit dětské stravovací návyky směrem k převaze rostlinných produktů (včetně ovoce a zeleniny), bylo by to podle odborníků ku prospěchu všech. Jenže nemělo by to jít cestou hrubé neznalosti.
Podle studie většina šesti a sedmiletých dětí identifikovala kuřata, krávy a prasata jako nevhodná pro jídlo. Zároveň ale děti netušily, že oblíbené kuřecí kousky pocházejí právě z drůběže. Podle odborníků je to dáno špatnou informovaností ze strany rodičů, kteří vlastním dětem původ potravin zatajili. Děti si tak naivně pochutnávají na živočiších v domnění, že žádné zvíře nemuselo kvůli jejich stravovacím návykům zemřít. Vědci ve studii rovněž vyjádřili přesvědčení, že kdyby byl dětem znám skutečný původ potravin, pravděpodobně by je to ovlivnilo směrem k preferenci rostlinné potravy, což by v konečném důsledku znamenalo menší uhlíkovou stopu.