Putin zrušil ruský vesmírný program. Čím ho nahradí?
Krize ruského vesmírného programu pokračuje...
Rusko v rámci reorganizace svého kosmického programu rozpouští vesmírnou agenturu Roskosmos a nahradí ji novou strukturou. Ukončení činnosti Roskomosu nařídil výnosem prezident Vladimir Putin.
Nová struktura spojí všechny složky ruského vesmírného programu pod jednou střechou s menší byrokracií, uvedl místopředseda vlády Dmitrij Rogozin, který má kosmický program na starosti. Roskosmos byl založen v březnu 1992 během reorganizace vládních struktur Ruska po rozpadu Sovětského svazu.
Rusko chce reorganizací kosmického programu přispět k oslavám výročí prvního letu člověka do vesmíru, uvedla agentura DPA. Oslavy vyvrcholí 12. dubna, kdy uběhne 55 let od doby, kdy v lodi Vostok 1 vzlétl Jurij Gararin na oběžnou dráhu. Rusko chce výročí připomenout zejména otevřením nového kosmodromu.
Rogozin nedávno za nejdůležitější pro civilní část kosmického programu označil "zpřístupnění" vesmíru. Roskosmos uvedl, že v loňském roce si Rusko udrželo první pozici v letech do vesmíru. V celém světě se jich uskutečnilo 86, z toho na Rusko připadalo 29 proti 19 vzletům Američanů. Civilní lety jsou pro Rusko významným zdrojem příjmů.
Rusko chce tento rok omezit výdaje na svůj kosmický program už třetí rok po sobě. Příčinou je pád cen ropy a plynu na světových trzích, západní sankce a hlavně znehodnocení rublu. Až tři čtvrtiny potřebných komponentů raket nakupuje Rusko v zahraničí.
ČTK