Jak se léčí psychické poruchy u leváků? Možná úplně špatně
Každý desátý člověk je levák, ale tahle početná skupina to rozhodně nemá jednoduché. Nejenže se musí potýkat s nedostatkem vhodných nástrojů pro své ruce, ale možná se nedočkává ani správné psychiatrické péče.
Kdybyste byli starověcí válečníci, ve které ruce byste drželi meč a ve které štít? S největší pravděpodobností byste meč vzali do své dominantní ruky, tedy do té, kterou třeba píšete; štít by tedy zbyl na druhou ruku, kterou se budete krýt. A teď si představte, že tyto bojové postoje jsou úzce spojeny s našimi nejniternějšími emocemi!
Odlišný mozek leváků
Od 70. let minulého století se začalo předpokládat, že každá z mozkových hemisfér je zodpovědná za jiné emoce. Jedno z možných rozdělení předpokládá, že v levé polovině mozku sídlí emoce spojené s aktivním přístupem ke světu – tedy třeba štěstí nebo hněv; prostě emoce, jež nás aktivizují k určitým konkrétním činnostem. Oproti tomu v pravé hemisféře jsou centra zodpovědná za naše vyhýbavé chování, například z důvodu strachu či odporu.
To by samo o sobě nebyl problém, kdyby však výzkumy, z nichž tato zjištění pocházela, nebyly prováděny téměř výhradně na pravácích. Dává to samozřejmě smysl, jelikož praváků je ve společnosti kolem 90 procent, jenže právě lateralita se výrazně podepisuje i na tom, jak je zkonstruován náš mozek. A to pro leváky může znamenat velký problém.
Psychické problémy naruby
V polovině roku 2018 totiž přišel tým vývojového psychologa Daniela Casasanta s poměrně radikálním zjištěním, že zmíněná emoční centra v mozku by mohla být u leváků převrácená – tedy o aktivní emoční odezvu by se starala pravá hemisféra a o vyhýbavé chování ta levá. Casasanto je právě autorem hypotézy o meči a štítu. Meč je aktivní zbraň, pomocí něj si podmaňujeme vnější svět – stejně jako v případě emocí vybízejících k aktivitě. Zato štítem se bráníme, reagujeme, odrážíme cizí útoky – ekvivalentně k vyhýbavému chování v emoční rovině.
Casasanto varoval, že některé způsoby léčby úzkosti či deprese mohou být pro mozek leváků vlastně škodlivé. To když se léky či elektrická stimulace koncentrují na určitou hemisféru, v případě leváků však nejspíše tu opačnou! Taková léčba nejenže nemusí mít žádný efekt, ale možná dokáže stav i zhoršit. Je to velmi ožehavé téma, které bude vyžadovat další výzkumy. V tuto chvíli však můžeme říct, že naše poznatky o mozku jsou možná postaveny na chatrnějších základech, než by se nám líbilo – a řada zdánlivě nenápadných proměnných, jako třeba kterou rukou píšeme, může nadělat neuvěřitelný zmatek.