6. prosince 2017 12:33

Psi jsou mnohem chytřejší než kočky, dokázali vědci

Do věčné debaty, zda jsou chytřejší kočky, nebo psi, vstoupili s velmi silným argumentem neurovědci.

Jejich výzkum souvisí se zvířecími mozky, konkrétně s množstvím neuronů v jejich mozkové kůře: "malé šedé buňky" jsou spojené s myšlením, plánováním a komplexním chováním – což jsou všechno vlastnosti považované za charakteristické znaky inteligence.

Studie, která měla za úkol zjistit počet kortikálních neuronů v mozku řady masožravců (včetně koček a psů), dokázala, že psi jich mají podstatně více než kočky. "V této studii jsme se zajímali o porovnání různých druhů masožravců, abychom zjistili, jestli existuje nějaký vztah mezi počtem neuronů v jejich mozku a velikostí jejich mozku. Do této práce jsme zahrnuli i několik oblíbených druhů včetně koček a psů, lvů a hnědých medvědů," uvedla pro agenturu Associate Press Suzana Herculano-Houzel. Ta také sama vyvinula velice přesnou metodu pro měření počtu neuronů v mozku.

Výsledky této studie vědci popsali v článku publikovaném v odborném časopise Frontiers in Neuroanatomy.

Tajemství se skrývá v neuronech

Co se týče psů a koček, studie zjistila, že psi mají okolo 530 milionů kortikálních neuronů, zatímco kočky jich nemají ani polovinu – pouze kolem 250 milionů. Abychom to zařadili do správného kontextu pro ty, kdo věří, že psí schopnosti jsou srovnatelné s těmi lidskými: průměrný člověk má těchto neuronů asi 16 miliard!

"Věřím, že počet neuronů u zvířete, zejména v mozkové kůře, určuje bohatost jejich vnitřního duševního života a také jejich schopnost předpovídat, jak se bude měnit okolní svět, a to na základě minulých zkušeností," vysvětlila Herculano-Houzel.

"Jsem 100procentní pejskařka," přiznala podjatost vědkyně, "ale přesto naše zjištění znamenají, že psi mají od přírody vrozenou schopnost provádět se svými životy mnohem složitější a zajímavější věci než kočky. A navíc teď máme konečně nějaká hmatatelná biologická data, která mohou lidé používat ve věčných hádkách o tom, kdo je chytřejší, jestli kočky, anebo psi."

Kočky, psi a ti další

Vědci v této studii analyzovali mozky jednoho nebo dvou vzorků z osmi druhů masožravců: fretky, promyky, mývala, kočky, psa, hyeny, lva a medvěda hnědého. Očekávali, že jejich měření potvrdí intuitivní hypotézu, že mozky masožravců by měly mít více kortikálních neuronů než býložravci, kterými se živí. Je to proto, že lov je náročnější – lovci musí být zkrátka chytřejší než kořist, kterou se živí.

Ukázalo se však, že tomu tak není. Vědci zjistili, že poměr neuronů k velikosti mozku u malých a středně velkých masožravců je přibližně stejný jako poměr býložravců. To naznačuje, že existuje stejný evoluční tlak na býložravce, aby si vyvinuli co nejchytřejší mozek; ten jim umožňuje, aby unikli predátorům.

Ve skutečnosti platí, že pro největší masožravce je poměr počtu neuronů k velikosti mozku nižší. Zjistili, že mozek zlatého retrívra má více neuronů než hyena, lev nebo hnědý medvěd – a to přesto, že větší dravci mají mozky až třikrát větší. Medvěd je extrémním příkladem. Jeho mozek je sice 10krát větší než kočičí, ale má přibližně stejný počet neuronů!

Tato studie také vyvrátila názor, že domestikovaná zvířata mají menší mozky než jejich divoce žijící bratranci…

Text. MK

Podívejte se na galerii pouličních koček

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský