Jak rychle psi vycítí COVID-19? Jejich spolehlivost byla srovnána s PCR testy
Na mnoha světových letištích se k odhalení nemoci COVID-19 mezi cestujícími čím dál více využívají cvičení psi.
Využití psů pro policejní či armádní účely má dlouhou tradici – koneckonců se jedná o zřejmě nejstarší domestikované zvíře, které člověk zahrnul do svých společenských struktur. Nyní se zdá, že bychom naše čtyřnohé mazlíčky mohli vídat více než kdy dřív třeba na letištích; tentokrát však ne kvůli zabraňování teroristickým útokům, nýbrž pro vyčenichání problému, který od loňského jara zasáhl celý svět – tedy nemoci COVID-19.
Psi přesní jako testy
Psycholožka Claire Guest se dlouhodobě zabývá tím, jak využít psí schopnosti i pro potřeby lidí. Nejprve pomáhala trénovat vodicí psy pro hluché, následně cvičila psy k tomu, aby dokázali podle pachu moči vycítit, jestli pochází od rakovinou nemocného člověka – a ukázalo se, že i toho jsou psi opravdu schopní. V roce 2008 Guest založila charitativní organizaci Medical Detection Dogs, v níž se psi učili, jak vycítit cukrovku, Parkinsonovu chorobu, malárii či různé druhy rakoviny. S pandemií COVID-19 přesměrovala své síly právě k odhalení této nemoci a už v polovině roku 2020 hlásila první výsledky. A ve svém snažení se nezastavila.
Její nová studie je zatím ve stadiu schvalování, přesto byly její výsledky částečně zveřejněny. Podílelo se na ní celkem šest psů, kteří dokázali podle vzorků oblečení s 94% úspěšností poznat, zdali je nosil člověk aktuálně prodělávající nemoc COVID-19. To je skoro stejně dobrý výsledek, jakým se pyšní současné PCR testy, dosahující citlivosti 97 %. Co se týče specifity, určující riziko falešně pozitivních výsledků, dosáhla přesnost psů 92 %, zatímco PCR testy se pohybují kolem 90 %. Na rozdíl od standardních testů psi navíc provedou diagnózu za méně než jednu sekundu – a dokážou odhalit i ty nakažené, kteří mají v těle jen malé množství viru anebo jsou zcela bezpříznakoví.
Skutečná tlapková patrola?
Vytrénovat psa k detekci covidu trvá zpravidla 8–10 týdnů a nejlépe se pro tuto práci hodí kokršpanělé, retrívři a labradoři. Každému zvířeti je bližší jiné vyjádření informace, že něco vyčenichalo, takže někteří psi při vycítění nemoci zakňučí, jiní vykonají specifický pohyb. To vše díky jejich skvělému čichu – jak známo, člověk má zhruba pět milionů čichových receptorů, zatímco na psím čumáku se jich nachází 220–300 milionů.
Psi sami o sobě samozřejmě nemohou komplexnější (a přece jen o něco důvěryhodnější) testy nahradit, přesto právě na letištích mohou posloužit k efektivně rychlému screeningu většího množství osob, čímž výrazně napomohou plynulosti přepravy; a pokud psi COVID-19 u nějakého cestujícího vycítí, ten může být následně izolován a podroben standardnímu PCR testu.
Určitý čas a prostředky pochopitelně vyžaduje i samotný trénink včetně získávání vzorků od nakažených osob; aktuální výzkum by však mohl pomoci dokázat, že naši chlupatí přátelé mohou posloužit jako velmi efektivní a neinvazivní nástroj k odhalení nakažlivé choroby.