První lidé vznikli křížením opice a prasete, tvrdí genetik
Nová teorie, o níž se bude asi ještě hodně mluvit, staví klasickou evoluční teorii na hlavu.
Americký expert na genetiku Eugene McCarthy přišel v květnu letošního roku s radikálně novým pohledem na evoluci: naši prapředkové vznikli tím, že se křížily opice s prasaty. Dnešní lidé podle něj mají vlastnosti obou těchto tvorů.
Vědec vychází z toho, že lidé sice sdílejí spoustu vlastností s jinými primáty, ale mnoho jiných je zase od opic odlišuje. Například růžové tělo bez srsti, světlé oči, silná vrstva podkožního tuku nebo dopředu vystouplý nos. To všechno jsou jevy typické také pro prasata. Spojuje nás však s nimi ještě mnohem více – ale tyto vlastnosti už jsou skryté pod povrchem těla.
Jde například o řadu orgánů, jako je srdce nebo plíce – tam je podle McCarthyho podobnost až zarážející. Vystudovaný genetik věří, že může být jen jedno vysvětlení: samice nějakého pradávného primáta se spářila se samcem prasete. Mládě, které z tohoto podivného svazku vzniklo, nějakým zázrakem přežilo – a bylo dále vychováváno v tlupě své matky.
A bylo zjevně schopné života, protože se v rámci opičí tlupy dále množilo a předávalo své upravené geny dalším generacím. Za tisíce let se z těchto zvláštních tvorů stali lidé…
Co na to klasičtí vědci?
McCarthy svou hypotézu publikoval na svém webu a také na vědeckém webu Physorg. Odborná veřejnost ji přešla neuctivým mlčením, ale v listopadu o studii informoval světový tisk, takže vědci už reagovat museli. A když už je k tomu Eugen McCarthy dohnal, tak ho pořádně setřeli.
Podle drtivé většiny reakcí je jeho studie, slušně řečeno, naprostý blábol. Křížení mezi primáty a prasaty je podle genetiků zcela vyloučené, už jen proto, že každý druh má jiný počet chromozomů – šimpanzi 48 párů, prasata jen 38 párů…
Kritiky také zaráží, že McCarthy jakožto vystudovaný genetik nepřichází ani s jediným argumentem v této oblasti: pouze porovnává morfologické vlastnosti lidského a prasečího těla, aniž by se ohlížel po příčinách, které k nim vedly...