Prokletí perfekcionismu. Stihlo vás taky?
Vysoké nároky, pocity viny a nereálné cíle. To vše charakterizuje tuto početnou skupinu lidí. Čemu perfekcionisté také čelí a jak s touhle vlastností žít?
Perfekcionismus má značně ambivalentní pověst. Na jednu stranu jsou lidé, kteří tuto vlastnost silně vykazují, vysoce ceněni v určitých oborech jako sport či věda, zároveň se však jedná o komplikaci ztrpčující každodenní fungování. Proč?
Klady i zápory
Odkud se perfekcionismus vlastně bere? Nejčastěji samozřejmě z výchovy v dětství. Jestliže jsou rodiče kritičtí a nároční, jejich požadavky a standardy se často do dětí promítnou velice silně. Vzepřít se těmto zakořeněným vzorcům je následně obtížné i v dospělosti a perfekcionista může mít i v pokročilém věku a pracovní sféře pocit, že jeho náročný rodič mu stále stojí za zády.
Pokud však jde o složité úkoly, perfekcionista je ten, koho potřebujete. Často vykazuje velkou vůli k dokončení úkolu a nejen to – pyšní se i schopností organizace práce, vytrvalostí a náročností na sebe i ostatní. Jeho výkonnost tak může být fascinující, ovšem není všechno jen růžové.
Perfekcionismus je totiž do značné míry spojován s psychopatologickými poruchami. V extrémních případech se jedná o obrovské nároky na sebe sama; jakékoli váhání, nedokonalosti či nevyváženost v podávaných výkonech je z pohledu perfekcionisty selháním. Chce všechno, nebo nic, a pokud má být ostatními milován, musí si jejich lásku zasloužit bezchybností.
Psychologické důsledky
A právě tahle strana osobnosti perfekcionisty často psychology děsí, neboť lehce může vést k problémům. Pokud totiž na sebe kladete obrovské nároky, je poměrně jednoduché selhat, a toho se perfekcionista bojí nejvíc. Raději proto leckdy nedělá nic, protože strach ze selhání je až paralyzující. A když se už k nějaké aktivitě dostane, nerealisticky nadsazené cíle se často nepodaří splnit, což vede ke snížení sebevědomí, pocitům viny a větší letargii vůči dalším možným činnostem. Vpravdě začarovaný kruh.
Hlavní příčinou možných problémů jsou tak absurdně vysoko posazené cíle, jejichž nesplnění, které je téměř jisté, tuhle spirálu neštěstí odstartuje. Pokud tedy na sobě pozorujete sklony k perfekcionismu, zaměřte se především na realističnost vytyčených cílů. Zůstaňte nohama na zemi!
Text: MS