6 důvodů, proč rostou ceny energií: Co přesně vám vyprázdní peněženku?
Na drahou energii nedoplatila jen Bohemia Energy, doplatíme na ni všichni. Proč letí ceny tak skokově vzhůru?
České elektrárny v roce 2020 vyrobily 81,43 terawatthodin energie. Tentýž rok jsme spotřebovali 71,35 terawatthodin. Na první pohled to vypadá, že vyrobíme více energie než spotřebujeme, takže máme přebytky na odprodej a není tedy důvod zdražovat. Jenže situace je mnohem složitější a důvodů vedoucích ke zdražování je celá řada.
1. Vliv rostoucích cen na burze
Česko sice je ohledně elektrické energie soběstačné, nicméně je zapojené do globálního obchodu s elektřinou. A jelikož i my nakupujeme a prodáváme elektřinu na mezinárodních trzích, kde se cena prudce zvýšila, růst cen dopadá na odběratele a posléze na spotřebitele. Nelze totiž na jednu stranu draze nakoupit a posléze levně prodávat.
Elektrárna Ledvice nedaleko Teplic, Ústecký kraj Zdroj: Topi Pigula
2. Covidové následky
Pandemie covidu, která zbrzdila a mnohde zcela zastavila výrobu, se v mnoha zemích rozvolnila, což znamená návrat k vyšší spotřebě zejména v průmyslových oblastech. V roce 2020 byla v ČR výroba nejnižší za posledních 18 let. Jenže v případě energie se jedná se nedostatkový zdroj, neboť se zbrzdila i těžba uhlí a plynu. A zákon trhu říká, že je-li nějaký zdroj či produkt nedostatkový, jeho cena roste.
3. Ceny povolenek
S oživením průmyslu se radikálně zvedla cena emisních povolenek. Jedna emisní povolenka opravňuje elektrárnu (či jiný emisemi znečišťující podnik, jako koksovny či ocelárny) k vypuštění 1 tuny CO2. Počet povolenek se zmenšuje, čímž se má zajistit zmenšení množství vypuštěných emisí. Povolenky rovněž zdražují, takže ten, kdo musí emise uvolňovat (tepelné elektrárny), musí zaplatit více, což logicky vede k promítnutí ceny do ceny vyrobené energie.
4. Čína skupuje uhlí
Svou roli hrají i povodně v Číně a tamní klesající či kvůli záplavám nedostupné zásoby. Čína potřebuje pro výrobu energie obrovské množství uhlí, a protože aktuálně není schopna naplno využít své zásoby, nakupuje uhlí v zámoří a je schopná nabídnout vyšší ceny. Tím se logicky zdraží vstupní surovina pro uhelné elektrárny, což se následně projeví v cenách na mezinárodních trzích.
Energie elektrárna Zdroj: iStock
5 Přichází zima
Zimní období je každoročně dobou zvýšených odběrů, a to nejen z důvodu svícení či potřeby tepla. Dodavatelé energií to vědí a vzhledem ke stávající situaci se snaží zdražit. Kdyby tak neučinili a ceny energií by dál stoupaly, měli by ekonomický problém. Přesně to se stalo Bohemia Energy, když uskupení spoléhalo na nízké nákupní ceny a očekávání se následně minula s realitou.
6. Obnovitelné zdroje energie nestačí
Skupina ČEZ vyrobila v ČR v loňském roce z obnovitelných zdrojů, včetně spalování biomasy, 3 143 gigawatthodin energie, což je pouze zlomek celkové spotřeby 71,35 terawatthodin, který je navíc zatížený silnými výkyvy. Velmi zjednodušeně a v nadsázce řečeno, sluneční či větrnou energií se dá osvítit vesnice, ale udržet s ní celoročně v provozu výrobu hliníku či koksovnu nelze.