Proč stojí největší kostel světa v Pobřeží slonoviny?
Když se řekne největší kostel světa, asi vás napadne všelico – ale určitě ne to, že by mohl stát v tak (v dobrém smyslu) bizarním státu, jako je Pobřeží slonoviny.
Město Yamoussoukro by se dalo označit za provinční. Má 200 tisíc obyvatel, je tedy asi o polovinu menší než Brno. A přitom v něm najdete kopii Katedrály svatého Petra (v Římě), ale mnohem větší…
Za všechno může touha po nesmrtelnosti. Podlehl jí prezident Pobřeží slonoviny Félix Houphouët-Boigny. Ten se totiž v Yamoussoukru narodil a rozhodl se, že by toto místo mělo nějak vstoupit do dějin. On sám byl prvním prezidentem tohoto západoafrického státu a ve funkci vydržel víc než tři desetiletí – a tak si nějakou tu „pyramidu“ zasloužil. Kostel na něj upomíná opravdu důrazně; například tím, že na jedné z vitráží stojí prezident bok po boku Ježíše Krista…
Podívejte se na video:
Základní kámen byl položen roku 1985 a stavba trvala 5 let, slavnostně byla vysvěcena samotným papežem Janem Pavlem II. Jde vlastně o kopii slavné římské Katedrály svatého Petra – ne úplně přesnou, ale inspirace je tam vidět jednoznačně.
Podobě napomáhá i použitý materiál; stavělo se z italského mramoru podobného tomu v římské katedrále. Rozměry stavby jsou monstrózní: rotunda má na výšku 158 metrů a celkově zabírá plochu 30 000 metrů čtverečních. Pro srovnání – to je asi stejně jako celé Václavské náměstí v Praze…
Přes tyto rozměry se do kostela (který ani nemá status katedrály) vejde „pouhých“ 18 000 lidí, přičemž do římského originálu se naskládá až 60 000 věřících. Celá tahle legrace stála v přepočtu asi 8 miliard korun…