Proč se ženy dožívají vyššího věku než muži? Vědci mají teorii
Svět není spravedlivý...
Vdovci bývají zpravidla churavější než ovdovělé ženy. Po pětašedesátém roce života je zdraví vdov pevnější, než je tomu u stejně starých žen, které žijí v manželském svazku. Je tomu tak zřejmě proto, že je pro ně život s mužem po boku mnohem náročnější. Zjistila to studie, kterou vedla Padovská univerzita a která byla zveřejněna na stránkách Journal of Women's Health.
Lze tedy říci, že manželství chrání zdraví starých lidí, avšak jen zdraví mužů. Podle studie jsou ženatí muži ve věku nad 65 let ve srovnání se stejně starými svobodnými nebo ovdovělými muži vystaveni menšímu riziku chronických chorob a smrti.
Ženy stejného věku, které přišly o manžela, jsou naopak zdravější než ženy, které mají svého manžela stále po boku. Vdovy trpí méně chronickými nemocemi a hrozí jim i menší nebezpečí nemohoucnosti a úmrtí.
Padovští vědci analyzovali údaje týkající se téměř 2000 starých lidí. Porovnávali míru jejich "zranitelnosti" v souvislosti s jejich stavem. "Zranitelnost" se měří podle několika parametrů, k nimž patří rychlost chůze, síla stisku ruky či samostatnost při každodenních činnostech. Tyto parametry pak odrážejí, jaké je riziko nemohoucnosti a smrti, píše italský deník Corriere della Sera.
Vědci vzhledem k tomu, že získali různé výsledky v závislosti na pohlaví, vyslovili domněnku, že ženy nad 65 let žijící s manželem jsou vystaveny vyšším nárokům a vyššímu stresu, protože se tradičně starají o chod domácnosti, o manžela a často i o nejbližší příbuzné.
Podle poslední zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je Itálie zemí, kde ženy pracují mnohem více než muži. Každý den odpracují o 326 minut více než muži. Pečují o domácnost a o dům, o vnoučata i o staré rodiče. Průměr v zemích OECD je přitom výrazně nižší: podle posledních údajů tam ženy pracují v průměru denně o 131 minut déle než muži. Každá žena v Itálii tak v průměru týdně stráví 36 hodin péčí o domácnost, zatímco muži tímto způsobem stráví pouze 14 hodin. To je rozdíl 22 hodin: je to nejvíce ze všech průmyslově vyspělých zemí.
Pro ženy, které navíc pracují i mimo dům, to je dvojí zátěž, poznamenává OECD. Ženy tak mají málo času na sebe, jsou vystaveny stresu a s tím souvisejícím negativním dopadům na kvalitu života a na zdraví.
ČTK