Proč nosíme kalhoty? Mohou za to koně a problémy s konečníkem
Kalhoty se poprvé na světě objevily asi před 3000 lety – v době, kdy se lidé začali víc pohybovat na koních...
Údajně nejstarší známé dochované kalhoty nalezli archeologové na pohřebišti v západní Číně. Zmíněný kus oděvu je přibližně 3000 let starý a odborníci ho považují za předchůdce moderních jezdeckých kalhot, napsal deník The Daily Telegraph.
Vlněné kalhoty a další prehistorické oblečení bylo objeveno v hrobech rozsáhlé pohřební lokality Jang-chaj v Tarimské pánvi v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Vědci s pomocí radiouhlíkové metody určili jejich stáří na 3000 let.
Pozůstatky vlněných kalhot se našly ve dvou různých hrobech, které pocházejí z 13. až 10. století před naším letopočtem. Mužům, kteří kalhoty nosili, bylo kolem 40 let.
Za všechno mohou koně
Střih kalhot naznačuje, že byly nošeny při jízdě na koních, konstatovaly vedoucí výzkumu Ulrike Becková a Mayke Wagnerová z německého archeologického ústavu v Berlíně. Kalhoty mají rovné nohavice a široký rozkrok. V hrobech na stejném místě byly vedle těl uloženy i další předměty vztahující se k jezdectví a boji jako udidlo, bič, luk a válečná sekera, napsal The Daily Telegraph.
Kalhoty z hrobů byly vzorovány křížkovým stehem a byly sešity ze tří různých kusů vlněné tkaniny – dvou nohavic a dalšího dílu, který nohavice spojoval a tvořil rozkrok.
Kalhoty se poprvé objevily v místech, kde se hodně jezdilo na koních. Sukně, které se do té doby nosily (pochopitelně bez spodního prádla, které neexistovalo) i při jízdě na koni, mohly za to, že se rozkrok dostával do dlouhodobého kontaktu s koňským tělem. Výsledkem byly zřejmě silné infekce a další zdravotní problémy. Kalhoty, které bránily, aby se pohlavní orgány a konečník dotýkaly přímo zvířete, ručily za to, že tělo bude chráněné...
Do Evropy, která byla ve starověku prakticky celá zaslesněná a tedy pro koně neprostupná, se kalhoty dostaly zřejmě až mnohem později, tedy až někdy kolem 8. století našeho letopočtu – především z Byzance.
(ČTK)