Proč na nás psi dělají psí oči? Je to dokonalý evoluční mechanismus
Odolat psímu pohledu? Leckdy nemožné - díky evoluci. Zdroj: unsplash.com
Psí oči známe snad všichni, ale původ tohoto fenoménu je už mnohem záhadnější. Ukazuje se však, že zde zase jednou zasáhla evoluce – a to hodně výrazně.
Všichni majitelé psů mohou tuhle nezpochybnitelnou pravdu potvrdit – jen málokdo ustojí prosebný pohled našich čtyřnohých miláčků. Takzvané „psí oči“ se dokonce dostaly i do našeho slovníku a neúprosně úpěnlivý pohled dokáže předvádět i řada z nás. Nic to však nemění na tom, že skutečnými šampiony v této disciplíně zůstávají psi. Nyní můžeme potvrdit, že se jedná o k dokonalosti dopracovaný evoluční mechanismus.
Síla psích očí
Už dřívější výzkumy přišly s tím, že výrazy psů v lidech vzbuzují silné emoce. Aktuální studie však šla ještě dál a zkoumala konkrétní obličejové pohyby. Podíleli se na ní vědci ze Spojených států i Velké Británie a účinnost psího pohledu přisoudili především svalům kolem obočí, jejichž pohyb nám připomíná mimiku novorozeňat. A stejně jako evolučně cítíme puzení ke starání se o malá miminka, ani tyto výrazy psů nás nenechají chladnými.
Konkrétně pak pohyby těchto svalů nad očima umožňují, aby psí kukadla působila větším dojmem a proporčně tak připomínala malé děti; navíc i tvar tohoto „obočí“ navozuje dojem, že pes je smutný – takto totiž interpretujeme obdobné svalové pohyby u lidí. Evoluční vývoj psů, úzce spojený s člověkem, proto vytvořil tento mechanismus s cílem lepšího navázání kontaktu mezi lidmi a psy. A stačilo k tomu pouhých několik tisíc let vývoje – z pohledu evoluce druhů na Zemi se jedná o velmi rychlý pokrok, zapříčiněný zřejmě tím, že o psy s těmito vyvinutými rysy se naši předci starali nesrovnatelně ochotněji nežli o zvířata bez podobných výhod. V důsledku tak máme nepochybně silné sklony chránit a pečovat o psy, jež na nás těmito zbraněmi nevědomky útočí. Prostě perfektní ukázka evoluce v praxi!
Fascinující evoluce
„Důkazy jsou zjevné – poté, co byli psi domestikováni z vlků, se u nich vyvinul sval k pohybu vnitřní strany obočí,“ má jasno doktorka psychologie Juliane Kaminski z britské University of Portsmouth. Za zmínku stojí i starší výzkum, jenž přišel na zákeřný fakt – psi tento specifický kukuč využívají mnohem více, když je nablízku člověk! Těžko říct, zdali si toto chování uvědomují (spíše bychom se přikláněli k tomu, že nikoli), leč něco v nich si velmi dobře uvědomuje, že pokud se v okolí vyskytuje člověk, smutný výraz se prostě vyplatí!