Přicházíme o kyslík, oceány ho za 50 let ztratily už dvě procenta!
Příčinou úbytku kyslíku ve světových oceánech je globální změna klimatu, tvrdí vědci, kteří na studii pracovali.
Ve čtvrtek 16. ledna vyšla v odborném časopise Nature velká studie, která popsala drastický dopad klimatické změny na jednu část pozemského globálního ekosystému, jemuž jsme zatím – ke své škodě – příliš nevěnovali pozornost.
Vědci z Helmholzova centra pro výzkum oceánů ukázali, jak dramaticky se světové oceány za tak krátkou dobu proměnily: průměrně dvouprocentní úbytek a půlstoletí je něco, co se v geologické minulosti naší planety zřejmě doposud nikdy nestalo. Zajímavé a současně znepokojivé je, že různé pozemské oceány přicházejí o kyslík různým tempem.
Zdaleka nejrychlejší a nejintenzivnější je jeho úbytek v Tichém oceánu, ale poměrně ke své velikosti je na tom ještě hůř Atlantský oceán, který trpí podnebnými změnami nejvíce. Úbytek oceánského kyslíku sice ještě předpovědělo několik klimatickým scénářů i počítačových modelů a také byl lokálně naměřen v několika izolovaných lokalitách, nikdy však doposud nebyl potvrzen nějakou globální studií analyzující více dat z celé planety.
A právě to udělali němečtí klimatologové: lokální rozdíly jsou sice značné, ale jinak měření opravdu potvrzují předpoklady. Lidská činnost na Zemi způsobuje nejen oteplování planety, ale také úbytek kyslíku v oceánech. V některých místech oceánů je úbytek kyslíku ještě intenzivnější, jiná místa ho zatím nezaznamenala. Celkové jde ale podle expertů o značně znepokojivou informaci, která ukazuje dopad anthropocénu na celou planetu.
Znamená to ještě jeden problém – úbytek kyslíku může zpětně přispět k intenzivnějšímu oteplování planety: organismy v oceánech totiž při nižší úrovni kyslíku produkují více skleníkových plynů. A ty zase oteplují oceány, kde díky tomu ubývá kyslíku. Je docela dobře možné, že lidstvo již cyklus oteplování planety rozjelo tak mocně, že žádné klimatické dohody nezabrání tomu, aby se podnebí změnilo tak, že v něm člověk nebude schopen přežívat...
Vědci ve studii odhadují, že do konce století zřejmě oceány přijdou o 7 procenty kyslíku, což bude mít mohutné dopady na ekosystémy i ekonomiku zemí, které se živí rybolovem.
Text: MK