Premiérové léto na ZOOMu: těšte se na super dokumenty!
Lví super-smečka, záhada izraleské jaderné bomby, nová potopa světa - a další desítky úžasných dokumentů tento týden na ZOOMu!
Srpen patří rovněž spoustě unikátních premiér! Premiérové tematické bloky můžete sledovat vždy v pondělí až neděli v čase 18.00–20.00 a 20.00–22.00:
12. 8. 18.00 – Krásy divokého Německa
Majestátné hory, malebné řeky, hluboké hvozdy a snová pobřežní krajina – Německo je mnohem více než jen průmyslová země. Fascinující lokalita, ve které žije mnoho vzácných rostlinných i živočišných druhů, se rozprostírá od území národního parku Wattenmeer až na vrcholky Alp. Tým nejlepších německých kameramanů a specialistů na natáčení divokých zvířat se zaměřil na unikátní způsoby chování vlků, čápů černých, jelenů lesních a tuleňů kuželozubých. Ve čtyřech epizodách poznáte přírodní krásy Německa v takové podobě, v jaké je ještě nikdo neviděl.
12. 8. 21.00 – Děti potopy
Tento dokumentární film zkoumá, jak bude vypadat nezastavitelný vzestup hladiny moří po celém světě a jaký bude mít tato situace dopad na naše životy. Co se na jednu stranu miliónům lidí jeví jako katastrofální situace, zároveň pro celé lidstvo znamená nové výhody, které z oceánů pramení. Děti potopy je dokument plný strhujících rekonstrukcí, nových záběrů natočených pod vedením odborníků, rozhovorů s povolanými mezinárodními experty a také archivních materiálů týkajících se přelomových pokroků ve zkoumání oceánů.
13. 8. 21.00 – Izraelská atomová bomba
Izraelská atomová bomba je veřejným a zároveň ostře střeženým státním tajemstvím. Díky pomoci a podpoře Německa, Velké Británie, Francie a Spojených států amerických se z Izraele stala silná jaderná mocnost. Tato země se chce v každém případě vyhnout tomu, aby byla znovu bezmocná. A atomové zbraně mohou udeřit na jakýkoliv cíl kdekoliv na světě. Izraelský jaderný program přitom nemonitoruje žádná mezinárodní agentura pro regulaci. Jak se Izraeli podařilo „tajně“ postavit jaderný arzenál? A můžou se izraelské atomové bomby stát hrozbou dokonce i pro západní svět?
14. 8. 19.00 – Prvních 48 hodin (Tělo v parku a střelba v Ruby Street)
V medicíně se používá výraz „kritická hodina“. V kriminalistice se říká „prvních 48 hodin“. Kterýkoliv detektiv nebo vyšetřovatel potvrdí, že pokud se během 48 hodin neobjeví žádná stopa, podezřelý nebo zatčený, šance na vyřešení případu rychle klesají na polovinu. První řada tohoto seriálu svou vizuální podobou připomíná spíše napínavou detektivku. Díky ní se stanete svědky toho, jak zkušení detektivové z oddělení vražd během prvních kritických hodin závodí s časem ve snaze dotáhnout vyšetřování do zdárného konce. Každý z třinácti dílů je věnovaný jinému případu. Bez ohledu na jejich podstatu ale mají tato vyšetřování jedno společné: Času není nazbyt!
14. 8. 21.00 – Po stopách ztracených goril
Ošetřovatel zvířat z afrického Kamerunu Alfred Bama má se svými gorilími svěřenci výjimečné vztahy. Nedávno se mu díky tomu podařilo objevit něco nečekaného. Jedna z goril, o které se stará, jménem Nyango je z ohroženého druhu goril nigerijských a tím pádem také jediným exemplářem chovaným v zajetí. Ještě před několika málo lety byly tyto gorily považované za vymřelé. Bama přijal největší výzvu svého života, rozhodl se najít Nyangovu rodinu a ochránit ji dřív, než bude pozdě.
15. 8. 20.00 – Hitlerovi bodyguardi (Jak Hitlerovi bodyguardi pracovali)
Třináctidílný dokumentární seriál je dramatickou analýzou motivů a metodologie jedinců i organizací, kteří plánovali atentát na Hitlera. Každý pokus od nepovedených převratů přes nastražené bomby, ostřelovače a otravy je probraný do posledního detailu. Díky přístupu do archívů SS získáte jedinečný a poutavý pohled do Hitlerova uzavřeného kruhu ochránců, na jejich postupy a techniky, nebo dokonce na rivalitu, která mezi nimi panovala.
15. 8. 21.00 – Závody ve zbrojení (Stíhací letouny)
Během sledování osmi epizod tohoto seriálu získáte absolutní přehled o osmi nedůležitějších závodech ve zbrojení, které změnily podobu moderního válčení. Uvidíte, jak vývoj zbraní začal u původních nových konceptů, jež donutily výrobce i generály uvažovat o úplně jiné taktice, a vedl až k dnešním nejmodernějším zbraním. Ať už šlo o tak přelomový vynález, jakým byl radar, nebo o sérii průlomů vedoucích ke vzniku proudového bojového letounu, vždy to znamenalo, že protivník musel reagovat vlastním protiopatřením. Výsledkem se pak až příliš často stala potenciálně ničivá spirála.
16. 8. 20.00 – Žraločí dálnice
Kokosové ostrovy mají dohromady jenom 14 a půl čtverečních kilometrů a od nejbližší sousední pevniny je oddělují stovky kilometrů otevřeného moře. Jsou izolované, ale ne osamocené. Miniaturní ostrůvky uprostřed ničeho jsou ve skutečnosti útočištěm pro jednu z největších populací vodních predátorů na světě. Hejna žraloků kladivounů se tady krmí společně s nesčetným množstvím delfínů, makrel a velkých tuňáků. Větší ryby jdou po menších a útesy jsou plné pohybu a života. Hlubší vody doslova jiskří díky miliónům malých světélkujících stvoření. Moře v okolí ostrovů je vzkvétající oázou hojnosti, která nikde jinde na naší planetě nemá obdoby. Jak je to možné?
17. 8. 19.00 – Egyptská cesta mrtvých
Výjimečný dokumentární film Egyptská cesta mrtvých otevírá dveře do málo známého světa zemřelých. Pro obyvatele starověkého Egypta představoval život po životě náročné putovaní podsvětím vyplněné záludnými úskalími. Ohnivá jezera smrti, bitvy s nepředstavitelnými monstry a nakonec věčná smrt nebo vzkříšení byly v očích všech Egypťanů skutečností. V případě faraóna toho bylo v sázce ještě mnohem víc, protože na úspěšném dokončení cesty a vzkříšení krále závisela existence celého vesmíru. Díky novým objevům se teď dozvídáme více než kdykoliv dřív o tom, v co staří Egypťané věřili.
17. 8. 21.00 – Supersmečka
V běžné lví smečce žije čtyři až pět samic. Smečka z fascinujícího dokumentárního filmu z produkce National Geographic jich má dvojnásobný počet. Velkolepost smečky se přesto nedá měřit počtem jejích lvic, protože závisí na jejich schopnosti, přivést na svět nový život. Tyto lvice jsou přebornicemi v páření a stovky lvů po celém Serengeti vděčí této smečce za své předky. Samci ale musí chránit genetické dědictví smečky před lvy samotáři, kteří se chtějí pářit se samicemi a neváhají zabít jakékoliv mládě, jež jim při tom stojí v cestě.
18. 8. 19.00 – Horizont poznání: Lidské smysly
Každý zážitek, který získáme, utváří naše smysly. Hmat, zrak, čich, chuť a sluch jsou smysly, které definují člověka a obohacují život každého jedince. Každou sekundu naše smysly shromažďují milióny podnětů o světě kolem nás a posílají mozku nekonečný proud informací. Jsou naším jediným spojením s vnějším světem a představují důležitou podmínku pro přežití. Dokument Horizont poznání: Lidské smysly nahlíží do archivu a odhaluje, jak se naše vnímání časem mění.
18. 8. 21.00 – Zelená planeta (Život ze světla)
Sice si můžeme myslet, že lidé jsou nejmocnějšími tvory na Zemi, ale ve skutečnosti jsou to rostliny, kdo je dnes a denně zodpovědný za život na naší planetě. Ne náhodou se na ně spoléhají všichni živí tvorové. Jsou totiž nejmocnějším prostředkem evoluce. Díky rostlinám mohli první živočichové opustit vodu a začít žít na souši. Rostliny sehrály velkou roli při vzestupu a také pádu dinosaurů. A kvůli svému vlastnímu prospěchu se nakonec postaraly o to, aby uspěl hmyz, savci, a dokonce i my. Rostliny totiž vždycky měly jediný cíl: Absolutní nadvládu na Zemi.