Překvapení: hackeři z tzv. Kyber Chalífátu ve skutečnosti pracují pro Rusko
Kdo se to vydával za agenty Islámského státu?
Kybernetická válka je stále účinnějším způsobem, jak vést hybridní válku. Sice nikoho nezabíjí, ale provádí něco možná ještě horšího: podkopává morálku ničí důvěru národů v jejich vládce a také manipuluje masy falešnými informacemi.
Jednou z nejslavnějších hackerských skupin světa je Cyber Chaliphate neboli Kybernetický chalífát.
O této virtuální entitě se toho moc neví: existuje asi dva roky a celou tu dobu aktivně propaguje hrůzný program Islámského státu. Útočí především na sociálních sítích, prohlašuje, že tu funguje jako kybernetická paže světového džihádu.
Mezi její největší úspěchy patří úspěšné útoky na vládní weby Spojených států a jejich facebookové a twitterové profily. Kyber chalífátu se povedlo například ovládnout stránky Ministerstva obrany a odcizit odtamtud záznamy nejméně 1400 osob. Ale jeho cílem nejsou jen USA, ale celý „svět nevěřících“. Podařilo se mu několikrát také poškodit Velkou Británii nebo francouzská média – třeba tím, že v dubnu 2015 hacknuli francouzskou televizní stanici TV5Monde, na jejímž webu se objevilo heslo „Je suis ISIS!“
Co ukázala vyšetřování?
Protože útoky Kyber chalífátu byly vedeny proti tolika zemím, proběhlo rovnou několik vyšetřování najednou. Podle amerického listu Observer všechna přišla se stejným výsledkem: stopy vedou nikoliv do Sýrie nebo Egypta – ale do Moskvy. Americké vyšetřování má tento výsledek: Kybernetický chalífát je ve skutenosti hackerská skupina APT 28, která je přímo napojená na ruské tajné služby. „Přestože Kybernetický chalífát vyjadřuje podporu Islámskému státu, nejsou zde žádné důkazy o tom, že by mezi nimi existovalo nějaké spojení,“ uvádí Observer.
Ke stejnému zjištění došly, tentokrát podle německého Spiegelu, také německé tajné služby: Němci odhadují, že na výplatní pásce ruských tajných služeb je momentálně asi 4000 hackerů.
Operace pod falešnou vlajkou
Tomuto postupu se již od dob korzárů říká „operace pod falešnou vlajkou“. U tajných služeb jde o velmi rozšířený postup, kdy agenti vydávají za někoho úplně jiného. Klidně i za teroristy, když to poslouží zájmům jejich domovské země.