Právníků zbude tak jedna desetina. Ostatním vezmou práci počítače
Právnické řemeslo čekají největší změny v jeho dějinách. Zatím se právničina moc neměnila, ale 21. století nese velké novinky.
Právo existuje stejně dlouho jako lidská civilizace – není jistě náhodou, že ty nejstarší dokumenty právní povahy vznikaly na samotném úsvitu nejstarších civilizací. Za tisíciletí se povaha právnické práce příliš nezměnila: vždy spočívala v dokonalé znalosti zákonů, nařízení a norem – a jejich aplikace na jiné dokumenty. Jenže v tom všem jsou teď stroje mnohem lepší než lidé. A nejde o záležitost nějak vzdálené budoucnosti, náhrada lidských právníků těmi strojovými už probíhá.
Umělá inteligence v roli právníka
Roku 2014 se americký soukromý právník Noori Bechor rozčiloval, jak nudná práce je vlastně jeho obživa. Proč by nemohly ty mechanické části dělat místo lidí stroje? A protože byl muž činu a měl k dispozici slušný startovní kapitál, rozhodl se, že tento stav změní. A založil společnost LawGeex, která chce pomocí umělých inteligencí udělat právo méně závislé na lidech.
Bechor si uvědomil, že asi 80 procent jeho práce spočívá v tom, že dlouhé hodiny čte smlouvy – v nichž má najít nějaké klauzule, jež se vymykají normálním smlouvám, případně jsou v nich nějaké věty úmyslně tak, aby poškodily jeho klienta. Vlastně jde o to, srovnat text s jinými smlouvami, podezřelými větami a známými právnickými kličkami.
A právě to teď za něj dělá jeho „robot“. Uživatelé LawGeexu jen pošlou svou smlouvu na web a do hodiny jim přijde potvrzení, že je smlouva v pořádku – anebo že jsou v ní nějaké netypické/podezřelé části. A to všechno dělá stroj, chytré počítačové algoritmy, které se umí učit ze svých chyb.
Stroj upozorní klienta na to, co ve smlouvě chybí, navrhne změny, úpravy a doporučí, zda ji přijmout. Smlouvu popíše během krátkého času lépe než většina lidských právníků. Práce stroje je v tomto případě asi o 80 procent rychlejší a 90 procent levnější než lidská práce. Zatím jde většinou o smlouvy obchodní, ale majitelé LawGeexu doufají, že se jim podaři stejným způsobem revolucionarizovat i další odvětví práva.
Bude spravedlnost spravedlivější?
Cílem jejich práce není připravit právníky o práci, ale demokratizovat právo – tedy umožnit i chudším lidem, aby mohli dostávat kvalitní právní služby, což je dnes v USA umožněno kvůli ceně takových služeb reálně jen bohatším.
Společnost na to využívá umělou inteligenci, kterou si pronajala od Google a naučila ji rozlišovat právnické fráze v legálních dokumentech. Nebylo to nic složitého, podobné úkoly již dnes počítače dělají v celé řadě oborů. Umí se samy naučit, jak nejlépe text analyzovat, potřebují jen úvodní „trénink“.
Právníci to v budoucnosti budou mít těžké, to je již nyní jasné – i Noori Bechor potvrzuje, že právníci budoucnosti se budou muset učit vykonávat svou profesi zcela jinak, než je dnes běžné. Více než analytici právních textů se z nich zřejmě stanou trenéři a cvičitelé umělých inteligencí a experti na marketing, kteří budou muset umět svůj program co nejlépe prodat.
Text: MK