Pravé, nebo upravené? Posuďte sami neuvěřitelné fotky
Ty nejzajímavější fotografie jsou často falešné. Jindy se ale ukáže, že ty nejméně uvěřitelné fotky jsou pravé. Jak se v tom vyznat?
Téměř všechny fotografie jsou dnes upravené pomocí nějakého grafického programu. Nikomu to už nevadí, prostě to patří k práci fotografa. Někdy ale upravování fotografií překročí hranici - jenže Photoshop a další podobné programy jsou tak dokonalé, že někdy nejde poznat originál od padělku. Zvládnete to vy?
Dnes se podruhé podíváme na zoubek několika fotografiím, které vypadají jako upravené v Photoshopu. Jsou, nebo nejsou výtvorem grafiků? Odpovědět si můžete sami.
A dnešní odpovědi?
Obrázek 1: První obrázek nabízí vysvětlení na první pohled: někdo "odbarvil" polovinu snímku, a tak fotka vypadá jako dva snímky sešité k sobě. Ve skutečnosti jde ale o autenticky zachycené stromy, které v roce 2010 zatopila vlna kalu obsahujícího oxid železa z hliníkárny v maďarském městě Ajka.
Obrázek 2: Odkdy umějí kočky létat? No od té doby, co pošahaný umělec Bart Jansen proměnil nebohé zvíře uhynulé při střetu s automobilem v helikoptéru. Je to nepochybně hnusné, nicméně prý nikoli nelegální.
Obrázek 3: Jako scéna ze závěrečných minut Avatara či Pána prstenů vypadá záběr na podivný blesk obklopující žhavý kužel. Ve skutečnosti se jedná o meteorologický útvar zvaný vulkanický blesk, který vzniká nad sopkou chrlící popel, když se nakumuluje dostatek statické elektřiny. Tento konkrétní blesk byl k vidění nad chilskou sopkou Chaitén. Víc se o vulkanickém blesku dočtete TADY.
Obrázek 4: O tom, že modelky musí být hubené, se dosud v módním mainstreamu nepochybuje. Značka Ralph Lauren to ale s touto myšlenkou poněkud přehnala a v roce 2009 v japonské kampani modelku Filippu Hamiltonovou oděnou do džínů a halenky s volánky "zhubla" tak, že její pas a boky zůstaly užší než hlava. Modelka po této ostudě navíc dostala od značky výpověď a tvrdí, že proto, že ji označili za příliš tlustou.
Obrázek 5: Naopak druhá nechutně "štíhlá" žena na snímku retušovaná není. Cathie Jungová je držitelkou světového rekordu v kategorii nejužší pas – jeho obvod je při stažení korzetem pouhých 38,1 centimetru. Seniorka se prý stahuje po celý život a dnes nosí "mučicí nástroj" 24 hodin denně. Bez korzetu má kolem pasu přes 53 centimetrů.
Obrázek 6: Byl to obrovský hit: po tragédii z 11. září 2001 se objevil snímek, který prý neznámý turista zachytil těsně před nárazem letadla ze střechy WTC. Vysvětlení senzace je ale mnohem prozaičtější: jde o fotomontáž. Autor se k ní přiznal pod tíhou argumentů, mezi něž patří například fakt, že na slunný zářijový den je turista příliš oblečený, že fotografovaný stojí na jižní věži WTC (na plošině, která byla v té době zavřená), zatímco ale první letadlo narazilo do věže severní, a také to, že letící stroj je Boeing 757, a přitom do věží Světového obchodního centra narazily Boeingy 767.
Obrázek 7: Impozantním obrázkem ze života vodních lidožravců je populární fotka, zachycující predátora při útoku na vojáka šplhajícího do vrtulníku po provazovém žebříku. I když se často vydává za snímek časopisu National Geographic, ve skutečnosti jde o kombinaci záběru vojáka ze San Franciska s fotkou žraloka z jižní Afriky. Pro nesmyslnost fotomontáže mluví i fakt, že po velkém bílém žralokovi dosud nebyla v Sanfranciském zálivu zachycena ani stopa.
První díl seriálu o problematických fotografiích najdete TADY.
Text: RD