Pravda o hubnutí: On-line dotazník odhalil, proč je dnes tak těžké shazovat kila
Stále se snažíte zhubnout, ale nedaří se? Rozhodně nejste sami, s těmito problémy se vinou sedavého způsobu života potýká stále větší množství lidí.
Koncem roku 2017 se podařilo nasbírat data o tisícovce dospělých Američanů a vyjádření bezmála stejného množství lékařů a farmaceutů. On-line dotazník se ambiciózně jmenoval „Pravda o hubnutí“ a jeho hlavním zjištěním bylo, že je v dnešní době skutečně těžší hubnout nežli dřív. Proměny životního stylu shledává za rozhodující faktor překážející v hubnutí 80 % odborníků a 62 % zpovídaných respondentů. Většina z nich je dokonce toho názoru, že ještě před dekádou bylo hubnutí skutečně snazší.
Pohyb a strava – vážně je to jednoduché?
Právě se změnami společnosti se lidé těžko sžívají a spoustě z nich se nedaří upravit svůj přístup k péči o tělo na základě proměn životního stylu. To zahrnuje větší dostupnost jídla, jenže především v podobě fast-foodů, tedy průmyslově zpracovaných pokrmů, které rozhodně nejsou zdravé ani přívětivé k naší figuře. Zároveň výrazně narostlo množství času, které trávíme před obrazovkami a displeji – ať už se jedná o televizi, počítač, či smartphone.
Zajímavě působí i výsledky, podle nichž si nadpoloviční většina dotazovaných Američanů myslí, že má dostatek pohybové aktivity k udržení dobrého zdravotního stavu; tato jistota je navíc mnohem typičtější pro muže než ženy. S tím však odborníci nesouhlasí, jelikož si pouze desetina z nich myslí, že se lidé hýbají dostatečně.
Strasti hubnutí
Zhruba polovina lidí doplnila, že se v nedávné minulosti pokoušela zhubnout – a většina z nich opakovaně selhala. Nejčastěji to lidé vzdají už v prvním měsíci a podle odborníků se pouze osmině lidí podaří skutečně zhubnout a vysněnou váhu si dlouhodobě udržet. To opravdu nejsou optimistická čísla. Co tedy profesionálové radí? Především doporučují vytvoření plánu, který bude udržitelný a bezpečný. To znamená neuchylovat se k žádným extrémům, jelikož výrazné snížení přijatých kalorií není pro naše tělo zdravé – a po úvodním úbytku váhy obvykle nastane relaps. Pomoci může i návštěva odborníka, k čemuž se většina lidí také neodhodlá.
Německá studie z minulého roku se snažila zmapovat efektivitu různých mobilních aplikací pro hubnutí. Autoři však narazili na pochybná východiska spousty z nich stejně jako relativní novost těchto způsobů snížení váhy. Přestože tedy aplikace představují riziko i možnou pomoc zároveň, stále se jedná o příliš nové a neprozkoumané výdobytky na to, abychom si o nich mohli udělat jasnou představu. Což přesně koresponduje se závěry výše uvedeného průzkumu – orientace ve společenských a technologických novinkách je pro většinu z nás náročná a matoucí. Jenže nikdo to za nás neudělá, takže se musíme spolehnout na zdravý rozum a ideálně s pomocí odborníků (kteří tápou přece jen o trochu méně než my ostatní) se pokusit proklestit nepřehlednou hubnoucí džunglí.