Poznáte fake news? Vyzkoušejte tuhle záludnou hru!
Fenomén fake news poslední dva roky hýbe světem a co hůř, dokonce i internetem. Poznáte pravdivé zprávy od těch vymyšlených? Je to těžší, než byste řekli.
Většina z nás se považuje za odborníky na cokoli, pravda je ale mnohem krutější a obvykle nejsme ochotni si ji přiznat. Vzpomínáte na náš nedávný článek o efektu třetí osoby? Ten je pro existenci fake news klíčový, neboť díky němu jsme přesvědčeni, že pro nás neplatí stejná pravidla jako pro ostatní. To se však hluboce mýlíme a stovky podvodných webových stránek, domácích i zahraničních, toho bezostyšně využívají. Metody k dobrání se pravdy ale samozřejmě existují.
Hrou proti fake news
Iniciativa JoLT se snaží propojovat novinky v žurnalistice a herním designu. Přesněji řečeno, využitím herních prvků se pokouší dosáhnout inovací v novinářské oblasti. Přesně v tomto duchu je i jejich hra s názvem Factitious, která vás provede základní metodikou v rozeznávání fake news. Jak jste už nejspíš pochopili, nezbytná je alespoň základní znalost angličtiny, ovšem popisovaná pravidla se neomezují jen na anglofonní svět a bez problémů je možné je aplikovat i u nás.
V čem tedy hra spočívá? Předkládá vám ukázky z článků na webu (včetně původního zdroje) a vy se musíte rozhodnout, jestli je daný text pravdivý, tedy vychází ze skutečné události, nebo si ho kompletně vymyslela kreativní hlava za klávesnicí. Poté, co se rozhodnete, vám program řekne, zdali máte pravdu a navíc doporučí pár tipů, podle kterých se lépe zorientujete. Jednoduché a velmi užitečné i v našem prostředí, neboť s konspiračními a dezinformačními weby je to aktuálně jak s houbami po dešti…
Jasné tipy
Pokud se vám do hry teď nechce nebo vaše znalost angličtiny nedovoluje, abyste se do odhalování podvodů pustili sami, máme tu aspoň pár tipů, jak se v záplavách zpráv orientovat. Předně se vždy proklikněte na původní zdroj zprávy; povaha webu vám obvykle rychle ukáže, zdali mu lze důvěřovat. Největší jistotou jsou kontaktní informace, které u webů s falešnými zprávami obvykle nejsou vyplněné či odkazují na neexistující společnosti. Čím delší historii samotný web má, tím větší je šance, že se jedná o skutečné médium; nejvíce se samozřejmě osvědčují ty, které mají i tištěnou verzi. Stejně tak důvěryhodnost zprávy roste s množství odkazů na relevantní zdroje, díky nimž je zřejmé, že text není postaven na dojmologii (ve stylu „všichni přece víme, že…“). Nejlépe však skloubíte pochopení principů fake news se zábavou ve chvíli, kdy si hru opravdu zahrajete – vyzkoušejte to ZDE. Hodně štěstí!
Text: MS