Požár českého paneláku měl 11 obětí. Hasiči varují před chybami, které jim komplikují práci
Požáry ve vícepodlažních panelácích a dalších vysokých budovách musejí čeští hasiči řešit zhruba stokrát do roka a většinu z nich se povede zvládnout rychle. Panelák se ale může velice rychle změnit v ohnivé peklo a pak může rozdíl mezi životem a smrtí znamenat i obyčejný botník.
Není náhoda, že nejtragičtější požár v historii samostatné České republiky je právě požár paneláku. Došlo k němu v srpnu 2020 v Bohumíně. V plamenech tehdy zemřelo 6 lidí a dalších pět lidí se zabilo při pokusu z ohnivé pasti uniknout skokem z okna. Později se ukázalo, že požár bytu v 11. patře nebyl nešťastná náhoda, ale úmysl. Pachatel dostal doživotí.
Čtěte k tématu: Svědkyně požáru v Bohumíně: Lidé křičeli, ať neskáčou. Ale oni už hořeli
Podle hasičů patří požáry ve vícepodlažních a výškových stavbách jednoznačně k těm nejnebezpečnějším. Bývají komplikované, náročné na síly i techniku a většinou při nich hrozí i větší počet úmrtí.
Skrytá ohniska i nezodpovědní lidé
Důvodů pro to je víc – uvnitř je vždy hodně lidí, ale nikdo neví, kolik přesně a kde. Navíc se můžou v panice chovat úplně nepředvídatelně. Požár i kouř se rychle šíří po schodištích i různými šachtami, takže se může najednou objevit na zcela nečekaných místech, často i několik podlaží nad nebo pod místem vzniku požáru.
„Tento fenomén je ve vícepodlažních a výškových budovách zvláště nebezpečný, protože komínový efekt v šachtách a instalačních kanálech způsobuje rychlé vertikální šíření požáru a toxických zplodin hoření,“ vysvětlila mluvčí hasičů Klára Ochmanová. „Hasiči musí proto při zásahu kontrolovat mnohem větší prostor než jen viditelné ohnisko požáru.“
Čtěte také: Drsné záběry ukazují, jak muž nechal v lese u Dubí psa. Zastavil auto, kopl po něm nohou a ujel
Únikové cesty můžou být ve vysokém paneláku dlouhé a lidé je navíc často zastavějí kočárky, květináči, botníky a dalším nábytkem. Neuvědomují si, že když v budově začne hořet, stane se i z drobného kusu nábytku problém, který zkomplikuje samo-evakuaci i zásah hasičů a záchranu lidí.
Prostor ani nemusí být zakouřený; když se lidé při útěku z budovy musejí v jedné úzké chodbě vyhýbat jak botníku, tak hasičům, kteří se v plné výstroji a s mnoha předměty v rukou snaží dostat na místo, kde hoří, evakuace může váznout. Ve vypjaté situaci pak může vypuknout i panika. Nehledě k tomu, že hasiči potřebují dostatek prostoru na to, aby mohli vynést zraněné. Zásahy ve vysoké budově jsou pro ně také prý obzvlášť fyzicky náročné a vyčerpávající. „Hasičská výstroj váží mezi 20 a 25 kg a hasič s sebou mnohdy bere další těžké vybavení potřebné například k ustanovení hadicového vedení nebo k záchraně osob,“ uvedla Ochmanová.
Pozor na správné parkování
Na lidskou nezodpovědnost ale hasiči často narážejí ještě před tím, než dorazí na místo. „Na běžných sídlištích mají hasiči někdy problém k zásahu s potřebnou technikou vůbec dojet, protože jim v jízdě překážejí parkující automobily. Pro průjezd požární techniky je vždy třeba v ulici zachovat jízdní pruh široký 3 metry,“ tvrdí Ochmanová. „Hasiči také mnohdy musejí sami nebo s pomocí policistů odstranit automobily zaparkované na nástupní ploše pro požární techniku, než mohou bezpečně ustavit výškovou techniku.“ Tyto plochy jsou přitom vždy označené žlutými pruhy a dopravní značkou, a zastavit se na nich vůbec nesmí.
„Pokud jsou ve vícepodlažních a výškových budovách dodrženy všechny požární předpisy, pro hasiče není problém požár rychle zvládnout a všechny osoby včas z budovy evakuovat,“ uzavřela Ochmanová.
Zdroj: HZS ČR, Konstrukce.cz, Město Bohumín
Video, které jste mohli minout: Velký požár v pražské Michli: Kouř byl vidět až do centra, ze zaparkovaných aut unikl olej.