Pouť do Santiaga. Jaká ve skutečnosti je?
Popularita poutních cest v posledních dekádách roste. Co nás vede k tomu, že se vypravíme na takovou cestu? Podívejte se na zápisky jedné poutnice, která duchovní cestu absolvovala nedávno.
Camino de Santiago. Tak se originále jmenuje svatojakubská pouť, která vede do galicijského Santiaga de Compostela. V tamější katedrále jsou totiž uchovány ostatky svatého Jakuba, jednoho z Kristových učedníků. Kolem jeho domnělého hrobu byl během středověku postaven kostel a více než tisíc let se toto město na severozápadě Španělska stalo cílem náboženských poutních cest.
Znovuobjevená tradice
Tato tradice postupně trochu upadala, během 80. let minulého století však zájem o putování opět rostl a trend je jednoznačný: každým rokem se do Santiaga dostane více a více poutníků. Cestu lze totiž vykonat i bez ohledu na náboženské pohnutky, leckdo si vystačí s nutností životní změny či nabourání stereotypu. Bez dalších komentářů se podívejte na zápisky poutnice L. B., která dvoutýdenní cestu podstoupila letos na podzim. Společně se svou kamarádkou ušla přes 300 kilometrů a, jak vás asi nepřekvapí, na takový zážitek jen tak nezapomene.
Bolest, vděk a pokora
„Camino se jde bez plánování. S kamarádkou jsme ráno vstaly a vyrazily po značkách. Jen zhruba jsme věděly, kam míříme, večerní ubytování se nedalo zarezervovat. Na camino se nemůžete moc připravit: bude se vám dít, co se vám bude dít. Už chvíli po začátku cesty jsme začínaly mít podezření, že máme víc štěstí, než si zasloužíme. Děly se nám ‚naše zázraky‘ – laskavé náhody, které jsme začaly zapisovat do deníku.
Nejdřív to byla všechno jenom legrace. Po asi pěti dnech byly únava a nepohodlí těla nepřehlédnutelné, dny se zdály dlouhé, cesta před námi nekonečná. Tehdy pro mě přišla doba, kdy jsem se cítila ‚spirituálně nahá‘. Měla jsem pocit, že vnímám souvislosti, které by mě dřív nenapadly, nebo bych se za ně styděla. V hlavě se mi střídaly myšlenky a pocity, před kterými nešlo utéct. Zdálo se jednoduché a samozřejmé ztratit se v modlitbě.
Camino vám dá klid. Pocit, že vše je tak, jak má být. Že jste laskavě vedeni. Cítím, že pokud nechám život, aby mě vedl stejně tak, jako to dělala poutní cesta, bude se vše dít v mém nejlepším zájmu. Nemusím se bát, nemusím se zabezpečovat, přemýšlet o budoucnosti do posledního detailu. To nejcennější, co si z camina odnáším, je pocit vděčnosti a důvěry ve svět. Určitě za tím částečně je chůze jako rytmická, monotónní, meditativní činnost, která člověka uzemňuje a pomáhá mu víc být v kontaktu sám se sebou.
Také jsem si začala uvědomovat svoje potřeby. Na Caminu potřebujete celkem málo věcí, ale všechny potřebujete opravdu hodně. Potřebujete si odpočinout, najíst se, spát. Říká se, že camino je jako zmenšenina života, a taky to, že na Caminu nenajdete nic, než to, co tam sami přinesete. Je zajímavé pozorovat, co se vám na caminu stane. Mně moje zážitky z camina zrcadlily některá důležitá témata mého života, poznala jsem se o něco líp. Odnesla jsem si taky klid a jistotu svých myšlenek. Pocit, že v sobě dokážu dobře číst a chovat se podle toho, což je podle mě ten nejlepší způsob, jak se chovat ‚správně.‘ “ - L. B.
Text: MS