Potřebujete být efektivnější? Vyzkoušejte placebo!
Placebo dokáže divy, o tom jsme se všichni v životě přesvědčili už mnohokrát. Jak nám ale může pomoci v tom, abychom zvýšili produktivitu a efektivitu? Odpověď je v síle autosugesce.
Představte si následující situaci: Sedíte spoustu hodin v práci, klíží se vám oči, ale ještě nutně něco potřebujete dodělat, jinak vás čeká průšvih. Projde kolem vás kolega a zeptá se: „Vidím, že jsi unavený, je všechno v pohodě?“ V tu chvíli můžete upřímně odpovědět, že plivete krev a máte všeho plné zuby. Anebo se pousmát, že se nic neděje a máte se vlastně dobře. Co uděláte?
Fascinující placebo
Americký novinář Ethan Greavu prosazuje druhou odpověď. Jestliže totiž přiznáte, že vám není dobře, nejspíše se vaše nálada ještě o něco zhorší, neboť nahlas vyslovíte (a následně tedy i uslyšíte) to, co se zatím dělo jen ve vaší hlavě. Pokud se ale namísto toho pokusíte sami sebe uchlácholit tím, že je všechno v pořádku, možná vám to trochu energie dodá; rozjede se totiž specifická forma placebo efektu.
O placebu jste určitě slyšeli. V medicíně se jedná nejčastěji o cukrovou tabletu, která je podána pacientům namísto skutečných léků; ve výzkumu se tak může sledovat, zdali má zkoumaný medikament opravdové přínosy. Spousta výzkumů v historii ukázala, že placebo funguje a my se cítíme lépe už jen díky tomu, že bereme nějaký prášek. Máme pocit, že je o nás dobře postaráno a že by se nám od jakékoli bolesti „mělo“ ulevit – a psychologie v tomto mechanismu funguje natolik silně, že se skutečně začneme mít lépe.
Na podobných principech stojí i řada seberozvojových programů – síla autosugesce je obrovská, a tak když se dostatečně přesvědčíme a něco si nalháváme, časem tomu prostě uvěříme. Proto víra ve vlastní schopnosti a sebepodpora jsou tak důležité a vymazání únavy z našeho myšlení může v danou chvíli skutečně vést k lepšímu naladění a ochotě ještě chvíli se nutné práci věnovat. Nejzajímavější na placebu je přitom to, že funguje i ve chvíli, kdy víte, že se jedná o placebo! Přestože si tedy vše zmíněné uvědomujete, ničemu to nevadí. Jen to vyzkoušejte sami.
Efektivita, produktivita... Ale co duševní zdraví?
Ovšem pozor, musíme zdůraznit, že dlouhodobě může takový přístup i uškodit. Pokud se totiž budete sami před sebou přetvařovat a bagatelizovat to, jak se ve skutečnosti cítíte, časem se to projeví. Nejspíše na vašem zdraví, neboť zmíněné přetahování pracovní doby není pro tělo ani psychiku v delším časovém horizontu rozumné. Nemluvě o tom, že podobná přetvářka může vést k mnohem zásadnějšímu odpojení od sebe samého, a tak si časem možná uvědomíte, že už několik let jste součástí něčeho, co vlastně nechcete.
Jak už to tak bývá, i tentokrát je řešení v kompromisu. Nespoléhejte se tedy na to, že sebeklam vyřeší všechny vaše negativní pocity a bez ohledu na realitu pomůže vaší maximální produktivitě; ovšem pokud v nějakou chvíli potřebujete zabrat, nikdo vám nepomůže tolik jako váš vlastní mozek. Užívejte ho moudře.
Text: MS