Podivné číslo 112. Je mnohem zajímavější, než byste věřili
Proč se vytáčí v krizových situacích právě číslo 112? A jak je možné, že se na ně dovoláte i bez SIM karty?
Na celém světě existuje jediné telefonní číslo, na které se dá volat odkudkoliv zdarma – a dokonce, i když v telefonu vůbec nemáte SIM kartu. Samozřejmě jde o 112 – a jeho příběh je opravdu dost zajímavý.
Přemýšleli jste někdy, proč se volá právě na tohle trojčíslí? Má to více důvodů, ale některé z nich jsou pro mladší ročníky už nepochopitelné. Myšlenka krizové linky, kam by mohl každý zavolat, když bude v nouzi, totiž vznikla už v dobách, kdy se ještě hovory vytáčely.
Ano, v pradávných dobách, jimž se říká 20. století, existovaly telefony bez tlačítek – hovory se vytáčely pomocí otáčecího číselníku. Vypadalo to asi takhle:
Všimněte si, jaká čísla jsou nejblíž zarážce – je to jednička. Když vznikala myšlenka čísla 112, tak se po této kombinaci sáhlo právě proto, aby měl volající s vytočením hovoru co nejméně práce. Pokud by byl člověk třeba zraněný anebo v situaci, kdy jde o každou sekundu, měl mít možnost co nejrychlejšího telefonátu. A to jsou na klasickém vytáčecím telefonu jedničky. Ale co tam tedy dělá ta dvojka?
Ve Velké Británii fungovalo dlouhá léta jako nouzové číslo 999. Jenže se ukázalo, že tři stejná čísla vedle sebe jsou problém: lidé je často zadali omylem, případně se u starých telefonů stávalo, že došlo k chybě při vytáčení. Právě to vedlo Němce k tomu, aby změnili starší číslo 111, jímž se volala policie, na 110. A stejný argument platí i u čísla 112…
Výjimečné číslo s podivnými možnostmi
112 má mezi ostatními čísly výjimečné postavení. Ve standardu mobilních sítí GSM je číslo 112 vyznačeno jako univerzální tísňové číslo, kterým se v síti aktivuje služba spojení na centrum příjmu tísňového volání. Toto spojení je v síti prioritizováno a službu lze aktivovat i bez vložené SIM karty a dokonce i bez zadání PIN kódu! V případě absence signálu domovského operátora vytvoří telefon spojení prostřednictvím dostupné konkurenční sítě GSM. Podmínkou aktivace tísňové služby v síti je tedy jen dostupnost alespoň jedné sítě GSM a nabití baterie přístroje.
Výhodou oproti národním číslům je lokalizace volajícího, neboť vzhledem k legislativním podmínkám EU musí být ke každému hovoru na linku 112 zpřístupněna informace o poloze volajícího. Identifikace místa volání významně zkracuje čas potřebný pro poskytnutí účinné pomoci při mimořádné události.
Použití jednotného evropského čísla tísňového volání je výhodné především v případě rozsáhlejších událostí, při kterých je potřeba zásah více složek integrovaného záchranného systému, dále pro cizojazyčné volající anebo v případě, kdy si volající není jist, která složka by měla jeho problém řešit či si nemůže vzpomenout na její národní tísňové číslo. V případě, kdy volající ví, na kterou složku se chce obrátit a zná její telefonní číslo, je výhodnější volit národní číslo tísňového volání této složky.
112 za mořem
Dnes funguje číslo 112 v celkem 81 zemích světa – jde o docela velký úspěch Evropské unie, která ho prosadila. Zejména vůči konkurenční 911, kterou z tradice stále využívají ve Spojených státech. Na 112 se však dnes dovoláte už i tam.