Na Štědrý den se razantně oteplí. Bílé Vánoce budou jen na několika místech Česka
Pokud jste se báli v týdnu před Vánoci dát na balkon chladit pivo, aby vám nezmrzlo, budete mít o Vánocích opačný problém. Právě na Štědrý den do Česka dorazí teplý vzduch od jihozápadu a teploty vyskočí až na 10 °C. Navíc se zatáhne a bude pršet.
V Česku tak zažijí bílé Vánoce jen lidé na horách, meteorologové ale i tam straší oblevou. „Ráno na ledu, večer na blátě. Veškeré předpoklady potvrzují, že ani letos se bílých Vánoc s výjimkou hor nedočkáme. Za teplou frontou, která začne přecházet přes naše území k východu v noci na pátek, dorazí velmi teplý vzduch od jihozápadu,“ napsali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na svém Facebooku.
Teploty mohou stoupat až k nevánočním deseti stupňům Celsia a kromě deště přijde i vítr. A protože bude pršet na promrzlou zem, může se ráno ještě tvořit ledovka, a to hlavně v severovýchodních Čechách, na Moravě a ve Slezsku. A bez deště to nebude ani na Boží hod a na Štěpána, sněžit by mohlo od 400 metrů (na severu), případně od 1000 metrů na jihu.
Které hory si vybrat?
Pokud míříte na Štědrý den za sněhem na hory, zvolte ty severní. Ani ty se oblevě úplně nevyhnou, ale oproti Šumavě, kde bude sníh rychle odtávat, tady budou o dost „zimnější“ podmínky. V nejvyšších polohách tam dokonce může i sněžit. Podle meteorologů tak hory na severu Čech a Moravy a snad i nejvyšší místa Šumavy zůstanou jedinými místy, kde budete moci prožít kouzlo bílého Štědrého večera.
Vánoce na blátě
Skeptický výhled odpovídá pranostice Kateřina na ledě, Vánoce na blátě. V roce 2021 totiž na svatou Kateřinu 25. listopadu bylo až -5 °C. Pranostika přitom měla v posledních 25 letech pravdu celkem 14krát. Poslední bílé Vánoce víceméně na celém území Česka jsme zažili v roce 2010, předtím v roce 2001. To bylo až 50 centimetrů sněhu.