Plíce ze zkumavky jsou tady! Zachrání miliony životů
Vědci v USA vůbec poprvé vypěstovali v laboratoři lidské plíce.
Vědcům se vůbec poprvé podařilo vypěstovat lidské plíce v laboratoři. Přelomový úspěch si připsali odborníci z lékařské univerzity v texaském Galvestonu, uvedl dnes portál medicalnewstoday.com. Práce vědců sice znamená značný pokrok v oboru regenerativní medicíny, pacientům ale kvůli testování ještě několik let výhody nepřinese.
Lékařská univerzita v Galvestonu poprvé ohlásila úspěch s laboratorním pěstováním plic v roce 2010, tehdy se však projekt týkal dýchacího orgánu potkanů. Pokud nynější lidské plíce budou fungovat, což je zatím velkou neznámou, bude to znamenat velkou naději pro lidi čekající na transplantaci plic.
Mrtví zachraňující živé
Základ vypěstovaných plic pochází od dvou dětských dárců. Děti zahynuly následkem zranění, pravděpodobně při autonehodě. Vědci z jejich orgánů, které nebylo možné použít k transplantacím, ale jejichž části si zachovaly funkčnost, odstranily živé buňky. Zůstala tak jen jakási "kostra" z kolagenu a elastinu, tedy základních složek pojivových tkání. Na toto "lešení" poté odborníci umístili buňky z jiných plic a rekonstruovaný orgán vložili do výživné kapaliny.
Po čtyřech týdnech ve zmíněném roztoku vědci získali celé lidské plíce, které byly oproti těm z lidského těla "jen růžovější, jemnější a méně husté". Následně proces úspěšně zopakovali s druhým párem plic.
Ačkoli je práce lékařské univerzity v Galvestonu mezníkem regenerativní medicíny, na plíce vypěstované v laboratořích si budou muset první pacienti počkat nejméně 12 let, uvedla Joan Nichols, která na výzkumu pracuje. Nyní budou specialisté ověřovat funkčnost laboratorně pěstovaných plic na prasatech.
ČTK